Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich w Płocku? Złożono wniosek do prezydenta miasta

Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Krzyżanowski
Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka - Gracjan Krajewski - złożył wniosek do prezydenta miasta - Andrzeja Nowakowskiego. Tematem jest pochylenie się nad kwestią powołania instytucji Miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich w naszym mieście.

Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich w Płocku

Dokładnie w dniu zakończenia roku szkolnego 2021/22, czyli w piątek, 24 czerwca, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka - Gracjan Krajewski - złożył wniosek do prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego, którego tematem jest powołanie przy urzędzie miasta Miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Stanowisko to funkcjonuje w innych większych miastach i spełnia swoją rolę, będąc pośrednikiem pomiędzy uczniami, rodzicami i pedagogami. Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną, ale też psychologiczną i pomaga uporać się ze wszystkimi okołouczniowskimi tematami. Co ważne, owe stanowisko miałoby być pełnione charytatywnie - bez gratyfikacji finansowej.

Treść wniosku

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości powołania w płockim ratuszu Rzecznika Praw Uczniowskich. Rzecznik powinien reprezentować interesy uczniów szkół w reagowaniu na sytuacje kryzysowe, Konflikty pomiędzy dyrekcją i kadrą nauczycielską. Powinien również stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju dialogu z uczniami, gdyż jest to niezbędne do zbudowania dobrej atmosfery w placówkach oświatowych.

Instytucja Rzecznika Praw Uczniowskich znana jest mieszkańcom Poznania czy Białegostoku. W tych miastach rzecznik zajmuje się m.in.:

  • upowszechnieniem wiedzy na temat praw ucznia wśród społeczności szkolnych
  • prowadzeniem działań informacyjno-edukacyjnych, skierowanych do młodych ludzi, ich rodziców, opiekunów, dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych
  • przeciwdziałaniem naruszeniom praw uczennic i uczniów
  • zapewnieniem młodzieży merytorycznego wsparcia w zakresie korzystania ze swoich praw
  • propagowaniem działań mediacyjnych między członkami społeczności szkolnej

Nie ulega wątpliwości, że szkoła powinna być miejscem, które tworzy właściwe warunki do rozwoju i edukacji młodych ludzi, m.in. poprzez dawanie przykładu w zakresie znajomości i poszanowania prawa. Zgłaszane przypadki naruszeń i nieprawidłowości skłaniają ku wnioskom, że należy wciąż przypominać o konieczności promowania i respektowania praw dzieci i młodzieży w polskich szkołach. Do kwestii, które w mojej ocenie szczególnie wymagają uwagi, należy prawo do dobrej edukacji, prawo do wyrażania własnych poglądów oraz kształtowania życia szkolnego, prawo do prywatności, prawo do odpoczynku.
Tym samym proszę również o rozpatrzenie procedury powołania, wyboru oraz prawnego umocowania rzecznika praw uczniowskich. Jako Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka wierzę, że rola Rzecznika Praw Uczniowskich jest niezbędna do zapewnienia poszanowania praw uczniów i wysłuchania ich głosów. Byłbym ogromnie wdzięczny za poświęcenie tej roli uwagi, na jaką zasługuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto