Wybierz region

Wybierz miasto

  Elizabeth Bishop / spotkanie z Andrzejem Sosnowskim

  Galeria im. Sleńdzińskich – Salon Wystawowy w Białymstoku
  Białystok, ul. Legionowa/2, +48 50 213 89 80

  18:00 - 20:00 Dziś, 14 grudnia

  • Wstęp wolny

  Spotkanie poświęcone poezji Elizabeth Bishop z udziałem Andrzeja Sosnowskiego.

  Elizabeth Bishop (1911-1979) - poetka amerykańska, nazywana "największą poetką języka angielskiego XX wieku", mistrzyni wybitnych twórców, takich jak Seamus Heaney, Jorie Graham czy John Ashbery, który określił ją mianem "pisarki dla pisarzy dla pisarzy". Autorka zaledwie czterech tomików poetyckich. Pisała wiersze długie, pełne mikroskopijnych szczegółów, które cyzelowała niemal w nieskończoność. Dlatego - mimo często potocznego języka - czytając jej utwory, odnosi się wrażenie, że każde słowo stoi dokładnie tam, gdzie powinno, a każda opisana rzecz wręcz się uobecnia. Paradoksalnie jednym z głównych tematów autorki "North & South" jest nierzeczywistość, nierealność (języka, wspomnień, wrażeń). Jak bowiem pisał krytyk David Kalstone, wiersze Bishop "zarazem opisują i umieszczają się na kresach opisu".
  W listopadzie nakładem Biura Literackiego ukazał się w Polsce nowy wybór jej wierszy w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego pt. "Santarem".

  Andrzej Sosnowski (ur. 1959) - jeden z najważniejszych poetów polskich po 1989 roku (ostatnio uhonorowany Nagrodą Poetycką "Silesius" za całokształt twórczości), tłumacz i członek redakcji "Literatury na Świecie". Przekładał m.in. Ezrę Pounda, Johna Ashbery’ego, Jane Bowles, Johna Cage’a, Henry’ego Greena, Raymonda Roussela i Arthura Rimbauda.

  Prowadzenie: Dawid Bujno

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Kto to powiedział? Będziesz zaskoczony! TOP cytatów 2018 QUIZ