MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bój się szara strefo

Józef Woronko
Jeśli te zapowiedzi się sprawdzą z białostockich bazarów znikną tzw. dzicy handlarze. Czas na porządki Na nieuczciwą konkurencję od lat narzekają właściciele kramików i sklepików, którzy normalnie rozliczają się z ...

Jeśli te zapowiedzi się sprawdzą z białostockich bazarów znikną tzw. dzicy handlarze.

Czas na porządki

Na nieuczciwą konkurencję od lat narzekają właściciele kramików i sklepików, którzy normalnie rozliczają się z fiskusem.
- Już dawno skarbówka powinna zająć się tymi, co handlują przy stadionie - poskarżył się "Porannemu" pan Andrzej, właściciel sklepiku z odzieżą na bazarze przy ul. Jurowieckiej. - Płacę za dzierżawę terenu, składki ZUS i podatki. W sumie jest to kilkaset złotych miesięcznie. Jak mam konkurować z ludźmi, którzy handlują nielegalnie? Proszę spytać innych uczciwych biznesmenów - powiedzą to samo.
Rzeczywiście nastroje wśród białostockich handlowców, mających zarejestrowaną działalność, są podobne. Twierdzą, że wszyscy powinni mieć równe szanse. Ich zdaniem państwo powinno juz dawno zrobić porządek z dzikimi bazarami. Zwłaszcza, że znajdują się także w środku miasta.

Agenci jak policjanci

- Dzięki zmianom legislacyjnym, skuteczniej będziemy mogli walczyć z szarą strefą, bo ta niszczy uczciwych przedsiębiorców - powiedział "Porannemu" Dariusz Ćwikowski, pełniący obowiązki dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. - Ponadto skupimy się na osobach, które mają ogromne majątki, ale nie płacą podatków.
Pod szczególnym nadzorem ma też być handel z zagranicą. Chodzi głównie o obrót z krajami zza naszej wschodniej granicy.
- Przede wszystkim zwrócimy uwagę na obrót paliwami, bo w tym sektorze w ostatnich latach nie było najlepiej - mówi Ćwikowski. - Zwrócimy też baczniejszą uwagę na to, czy przedsiębiorcy mają kasy fiskalne, zwłaszcza na stacjach paliw czy bazarach.

Kasy od września

Zdaniem urzędników przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie z rozliczaniem się z fiskusem, bo mają do tego wykwalifikowanych pracowników. Poza tym zmniejszenie stawki CIT z 27 do 19 proc. mogło spowodowac to, że firmom przestało się opłacać oszukiwać. Natomiast najwięcej problemów mają małe firmy i indywidualne osoby. W rozliczeniach tych ostatnich występuje najwięcej błędów i pomyłek.
Przypomnijmy, że obowiązek posiadania kas fiskalnych ma być wprowadzony od 1 września. Dotyczy to wszystkich osób zajmujących się handlem bez względu na wielkość przychodów
W białostockim UKS pracuje prawie 260 osób, z tego 200 to pracownicy bezpośrednio zajmujący się kontrolami. W ubiegłym roku przeprowadzili ich 827, a do tego 1155 postępowań karnych skarbowych. Wystawili 629 mandatów na kwotę prawie 85 tys. zł.
Dodatkowe uprawnienia pozwolą im skuteczniej walczyć z nieuczciwymi podatnikami.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto