Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w Białymstoku. To roślina z Kaukazu

krk
Tak wygląda Barszcz Sosnowskiego. Nawet jego opary są szkodliwe dla zdrowia.
Tak wygląda Barszcz Sosnowskiego. Nawet jego opary są szkodliwe dla zdrowia. archiwum
W czasie letnich dni często wypoczywamy na łonie natury. Podczas spacerów warto pamiętać, że należy strzec się kontaktu z barszczem Sosnowskiego, który grozi poparzeniem skóry. W Białymstoku ta roślina występuje raczej rzadko. Warto jednak wiedzieć, że przypadki występowania barszczu na terenach należących do Miasta można zgłaszać miejskim służbom.

Barszcz z Sosnowskiego w Białymstoku

Barszcz Sosnowskiego – roślina pochodząca z Kaukazu – trafił do Polski w latach 60. i 70. Ponieważ jest on źródłem białka i daje bardzo wydajne plony, próbowano wykorzystać barszcz jako paszę. Jednak uprawy wymknęły się spod kontroli. Barszcz zaczął wypierać z pól rodzime gatunki roślin, okazał się też niebezpieczny i dla zwierząt, i dla ludzi. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje skórne: zaczerwienienia, pęcherze porównywalne z oparzeniami.

Barszcz Sosnowskiego w Białymstoku. To niebezpieczna roślina

Barszcz Sosnowskiego jak rozpoznać?

Łodygi barszczu są wysokie, mogą mieć nawet cztery metry wysokości, a korzenie sięgają dwóch metrów w głąb ziemi. Jego kwiatostany są podobne do kopru, jednak dużo większe – ich średnica może wynosić pół metra. Płatki kwiatów są białe lub lekko zaróżowione. Roślina produkuje ogromną ilość nasion, łatwo też odrasta z korzenia.

Barszcz Sosnowskiego. Co zrobić gdy dostanie się na skórę?

Barszcz wydziela charakterystyczny olejek eteryczny. Substancja ta, gdy dostanie się na skórę, w obecności światła słonecznego powoduje oparzenia II i III stopnia. Osoba poszkodowana nie od razu orientuje się, że dzieje się coś złego. Do chwili pojawienia się pierwszych symptomów mija pewien czas, a objawy oparzenia potrafią wystąpić nawet po kilku dniach. Groźny jest nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną. W upalne unoszące się wokół barszczu opary olejku eterycznego mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki. Gdy już dojdzie do kontaktu z olejkiem eterycznym, trzeba natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem i unikać promieni słonecznych przez dwie doby.

Barszcz sosnowskiego rośnie na Dojlidach. Ma być usunięty. Teren został zabezpieczony

Barszcz Sosnowskiego w Białymstoku. Komu zgłosić?

Rośliny tej nie wolno hodować, rozmnażać, ani sprzedawać. Walka z nią jest bardzo trudna, kosztowna i może trwać kilka lat. Szacuje się, że w Polsce barszcz Sosnowskiego porasta łącznie ok. 3 tys. ha powierzchni.

– Przypadkami występowania rośliny na terenach miejskich zajmują się służby miejskie, dlatego mieszkańcy mogą zwracać się do nich z informacjami o miejscach, w których jest barszcz Sosnowskiego – informuje zastępca prezydenta Robert Jóźwiak. – Natomiast barszczem, który rośnie na terenach prywatnych, powinni zająć się właściciele nieruchomości.

Przypadki występowania barszczu Sosnowskiego można zgłaszać Straży Miejskiej na alarmowy numer 986. Każdy sygnał jest sprawdzany.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto