14 lipca sonda New Horizons przeleciała obok Plutona i wykonała serię zdjęć. Zobacz fotografię najdalszego zbadanego obiektu naszego układu planetarnego.

By dotrzeć do Plutona i wykonać mu zdjęcia, sonda New Horizons potrzebowała 9,5 roku. Ze względu na ogromną prędkość nie była w stanie wejść na jego orbitę. Zdjęcia Plutona zostały wykonane z odległości 12,5 tys. km od jego powierzchni. Sonda przyjrzała się również największemu księżycowi tej karłowatej planety, Charonowi.

Czytaj też: Planety też mają uczucia [zdjęcia]

Zdjęcia Plutona i jego księżyców są bezcenne dla naukowców. Już stwierdzono, że odkryte w 1930 roku ciało niebieskie jest nieco większe niż wcześniej obliczono. Charakterystyczny dla Plutona jest ogromny obszar przypominający kształtem serce, za to Charon ma pasma górskie, które astronomowie zaczęli nazywać Mordorem.

Hallo

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

chemik

Wszystko fajnie, tylko że od 2006 roku Pluton nie jest już planetą. Autor artykułu najwyraźniej pisze o rzeczach, o których nie ma zielonego pojęcia