Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Zatroczu. Wspólna wycieczka z Galerią im. Sleńdzińskich [ZDJĘCIA]

krk
Galeria Sleńdzińskich
Wystawa " Portret i Czas" w dawnym Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu została otwarta we wrześniu 2014. Można ją oglądać do 6 września. Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na wspólną wycieczkę do tego historycznego miejsca. Wyprawa odbędzie się 13 czerwca.

W programie wyprawy Na Litwę jest zwiedzanie wystawy pt. Portret i Czas w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu, obiad w karaimskiej restauracji, zwiedzanie Kościoła Najświętszej Maryi Panny, a także zwiedzanie wraz z przewodnikiem zamku w Trokach.

Koszt wyprawy do Zatrocza to 100 zł. Zapisywać można się pod numerem telefonu 85 651 76 70 lub osobiście w siedzibie Galerii Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24.

- Wystawa „Portret i czas” – prezentująca twórczość Ludomira, Aleksandra i Wincentego Sleńdzińskich to ważne przedsięwzięcie w historii polsko-litewskiego Projektu Zatrocze - przekonuje Kamila Byculewicz z Galerii im. Sleńdzińskich. Całe przedsięwzięcie finansowane i organizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa jest prezentacją twórczości wybitnego polskiego artysty Ludomira Sleńdzińskiego pochodzącego z Wilna, z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych.

Malarz był twórcą licznych portretów zachwycających biegłością techniczną, wyrafinowaną kolorystyką i stylistyką tak indywidualną, że możemy mówić o "szkole Sleńdzińskiego". Czerpał z dokonań przeszłych epok, zwłaszcza włoskiego renesansu, jednak jego twórczość „tętni” nowoczesnością. Chęć poszukiwania nowych rozwiązań w malarstwie towarzyszyła mu przez długie 91 lat życia.

Ekspozycja w dawnym Pałacu Tyszkiewiczów została podzielona na różne zagadnienia tematyczne, m.in. Nad Wilią i nad Wisłą - wybór dzieł artysty z okresu wileńskiego (1923 – 1945) i krakowskiego (1945-1980), Ręką Mistrza – prace na papierze wykonane różnymi technikami rysunkowymi: ołówkiem, sepią, sangwiną, kredką litograficzną, Podróże i powroty – malarstwo olejne z podróży studyjnych do Włoch i Grecji, portrety rodzinne, Irena i Ludomir – opowieść o miłości.

Oprócz prac Ludomira Sleńdzińskiego w Zatroczu znaleźć można także prace protoplastów rodu Wincentego i Aleksandra. Dzieła na ekspozycję pochodzą z kolekcji m.in Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Warszawie, czy Lietuvos dailes muziejus w Wilnie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto