Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa plenerowa Muzeum Wojska w Białymstoku [ZDJĘCIA]

krk
Komendant Twierdzy Osowiec gen. Nikołaj Brzozowski w czasie prezentacji rozbrojonych niewybuchów niemieckiej artylerii kalibru 150-420 mm. 22 VIII 1915 r.
Komendant Twierdzy Osowiec gen. Nikołaj Brzozowski w czasie prezentacji rozbrojonych niewybuchów niemieckiej artylerii kalibru 150-420 mm. 22 VIII 1915 r. Ze zbiorów Bogusława Perzyka
Dokładnie 100 lat temu, podczas I wojny światowej Niemcy użyli gazu w ataku na Twierdzę Osowiec. W rocznicę tego wydarzenia Muzeum Wojska zaprasza na wystawę plenerową „Obrona Twierdzy Osowiec w latach 1914-1915".

6 sierpnia o godz. 17 na placu im. Jana Pawła II odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej Muzeum Wojska w Białymstoku pt. „Obrona Twierdzy Osowiec w latach 1914-1915”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w setną rocznicę przeprowadzenia przez Niemców ataku gazowego na twierdzę.

Wystawa opowie historię budowy umocnień twierdzy i jej kilkumiesięcznej, bohaterskiej obrony na pierwszej linii Frontu Wschodniego. Obok historycznego opisu wydarzeń, będzie można obejrzeć 40 reprodukcji zdjęć i pocztówek dotyczących tematu.

Kilkanaście wykorzystanych fotografii nie było dotąd nigdzie publikowanych. Osoby uczestniczące w otwarciu wystawy otrzymają bezpłatnie folder, zawierający całość materiału zdjęciowego wraz z dokładnym opisem obrony Twierdzy Osowiec. Znajdzie się tam też słowniczek pojęć fortyfikacyjnych. Wystawa potrwa do 21 sierpnia 2015 roku.

Wystawie towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia:

- 26 sierpnia muzealnicy zapraszają na wycieczkę i zwiedzanie Twierdzy Osowiec z przewodnikiem. Liczba miejsc będzie ograniczona – 15 osób. Obowiązywać będą zapisy począwszy od 3 sierpnia. Kontakt z Muzeum Wojska w Białymstoku - tel. (85) 741 64 49.

- W każdy czwartek września o godz. 17, Muzeum Wojska w Białymstoku zaprosi na cykl spotkań edukacyjno-historycznych pt. „Na pierwszej linii frontu. Twierdze Osowiec, Łomża, Brześć i Grodno w działaniach militarnych I wojny światowej ”. Z interesującymi wykładami i multimedialnymi prezentacjami wystąpią wybitni historycy i znawcy tematu:

3 września dr Bogusław Perzyk,
10 września mgr Michał Kaczyński,
17 września mgr Anatol Wap,
24 września dr hab. Siergiej Piwowarczyk z Grodna.

Podsumowanie całości cyklu odbędzie się 1 października 2015 roku o godzinie 17. Będzie to prezentacja Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na obszarze województwa podlaskiego, na której będzie można poznać na nowo pola największych bitew oraz lokalizację nekropolii wojennych naszego regionu z lat 1914-1915.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto