Wojciech Szeląg: "Połowa Polaków nie wypłaca dzieciom kieszonkowego" [FELIETON]

Akcja specjalna
Wojciech Szeląg
Wojciech Szeląg materiały prasowe

Dawać czy nie dawać? Ile? Jak często i na jakich warunkach? Wypłacane dziecku kieszonkowe to najlepsza, bo najbardziej praktyczna, metoda edukacji ekonomicznej. Najmłodsi nie tylko oswajają się z samymi pieniędzmi, które towarzyszyć im będą przez całe życie, ale także ze wszystkimi, całkiem przecież dorosłymi, problemami: czy mnie na to stać? Czy to co chcę jest warte swojej ceny? Co zrobić, gdy w skarbonce nie mam tyle, ile na to potrzeba? Co będzie, gdy wydam wszystkie pieniądze, a potem okaże się, że znalazłem coś jeszcze bardziej atrakcyjnego?

Z badań wynika jednak, że kieszonkowego nie wypłaca dzieciom nawet połowa Polaków. Jedni, bo ich na to nie stać, inni nie wiedzą jak. A edukacja wymaga przecież nauczycieli. Nie będą nimi – mimo najlepszych chęci - rodzice, często zapracowani i przyznający się do braku odpowiedniej wiedzy. Nie nauczy tego szkoła, gdzie zajęcia ekonomiczne prowadzone są na bardzo różnym poziomie i wcale nie od pierwszej klasy. Nie pomogą też media, których przekaz adresowany jest w głównej mierze do dorosłych. Niezbędne okazują się fachowe programy edukacji ekonomicznej takie jak Cha-Ching (czyt. cza-czing), których twórcy oferują nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim atrakcyjny sposób przekazania jej najmłodszym. Bez cienia przesady – to nie jeszcze jedna zabawa, ale jak najbardziej poważna inwestycja w społeczeństwo.

Dzięki podstawom wiedzy ekonomicznej nasze dzieci – a zanim się obejrzymy: przyszli dorośli – nie tylko lepiej zadbają o swoje własne pieniądze, inwestycje, oszczędności i kredyty. Ich codzienne wybory skłonią bankowców do przygotowywania bardziej przejrzystych umów, firmom oferującym „zysk bez ryzyka” poważnie utrudnią życie, a politykom ubiegającym się o nasze głosy w przyszłych kampaniach wyborczych każą trzy razy zastanowić się, co chcą nam obiecać. Dzięki temu lepiej będzie się żyło nie tylko naszym dzieciom, ale także nam – ich rodzicom.

Autor: Wojciech Szeląg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto