18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Orla rozpoczęła się budowa fabryki Ikea

ro2
Wrota Podlasia
W piątek 23 maja pod Orlą, niedaleko Bielska Podlaskiego w miejscu, gdzie już jesienią przyszłego roku stanie należąca do szwedzkiego giganta - koncernu IKEA nowoczesna fabryka płyt HDF została odsłonięta pamiątkowa tablica. Tym samym oficjalnie rozpoczęto prace nad tą wartą 160 mln euro inwestycją.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, wicepremier i minister gospadarki Waldemar Pawlak oraz poseł Robert Tyszkiewicz wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu budowy fabryki IKEA, które odbyło się w piątek 23 lipca w gminie Orla. Wśród gości, zaproszonych przez szwedzki koncern, byli marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański i wojewoda Maciej Żywno.

Marszałek Schetyna, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jedna z najbardziej znanych firm meblarskich na świecie zdecydowała się wybudować swoją fabrykę na Podlasiu, wspomniał o roli Waldemara Pawlaka, Macieja Żywny i Jarosława Dworzańskiego.

- Ta decyzja pokazuje innym firmom, że można inwestować w tym regionie, w tak trudnych infrastrukturalnie warunkach.

- Udało się zbudować dobrą jakość współpracy między administracją samorządową i rządową. Nam wszystkim udało się zbudować porozumienie dla sprawy. Wszystko jest możliwe.

Z kolei wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk podkreślił rolę, jaką odegrał poseł Tyszkiewicz w walce o lokalizację fabryki w tej gminie. Gdy sprawa utknęła w martwym punkcie, Tyszkiewicz umożliwił mu bezpośrednią rozmowę z Grzegorzem Schetyną, wówczas ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Wicepremier Pawlak do grona zasłużonych dla inwestycji IKEI dodał jeszcze radnego wojewódzkiego Mikołaja Janowskiego, który również uczestniczył w uroczystości.

Waldemar Pawlak powiedział ponadto, że budowa fabryki w gminie Orla jest przedsięwzięciem wyjątkowym z powodu swojej skali, ale też dlatego, że rozpoczynana jest w czasie kryzysu.

Jak przypomniał wicepremier w tej chwili Polska jest największym w Europie dostawcą dla koncernu IKEA i jednocześnie drugim na świecie. - Dzięki współpracy, już wkrótce możemy być największym partnerem szwedzkiego giganta.

- Liczę, że będziemy wspólnie tworzyć klimat, że Europa i świat będą w każdym zakątku naszego kraju - dodał Waldemar Pawlak.

Poseł Robert Tyszkiewicz stwierdził, że dzięki tej budowie województwo podlaskie dołącza do pierwszej ligi regionów Polski. Decyzja IKEI przełamuje opinię, że nasze województwo nie nadaje się do inwestowania. Za tym koncernem pójdą zapewne inne firmy, tworząc następne miejsca pracy i dając szanse dobrobytu.

Robert Tyszkiewicz podziękował też serdecznie Marianowi Grabińskiemu, związanemu z IKEĄ od dziesiątków lat, który bardzo pomógł w doprowadzeniu planów inwestycyjnych koncernu do skutku.

Dariusz Mroczek z IKEI podkreślał, że jest po raz piewrszy świadkiem tak gigantycznej budowy w tej części Polski.

- Ta decyzja o zlokalizowaniu tej fabryki tutaj, na Podlasiu nie była łatwa. Ale to była bardzo dobra decyzja - powiedział z przekonaniem. - Gdy rozważaliśmy różne warianty i miejsca budowy ostatecznie zadecydował list intencyjny polskiego rządu, deklarujący absolutną chęć współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia. To zadecydowało - podsumował. - A ten dziń świadczy, że wciąż będziemy wspólnie działać na rzecz rozwoju.

Od 2011 r. firma będzie wytwarzać do 250 000 m sześc. lekkich, niskoemisyjnych produktów dla przemysłu meblarskiego. Produkcja ultralekkich paneli HDF Green-Light w oparciu o nowy proces technologiczny gwarantuje lepsze właściwości produktu, niższą wagę oraz redukcję kosztów. Inwestor otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych dla projektów o dużym znaczeniu dla gospodarki z sektora produkcyjnego.

Jak zapewnia Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, inwestycja będzie samowystarczalna energetycznie, firma planuje kosztem ok. 40 mln euro budowę instalacji. Agencja cieszy się, że inwestorzy dostrzegają nie tylko najbardziej rozwinięte gospodarczo regiony, ale idą także na tzw. ścianę wschodnią. To dobra lokalizacja do przyszłej ekspansji na rynki wschodnie - do Rosji, na Ukrainę czy Białoruś.

W powstającej fabryce na początek pracę znajdzie 230 osób. Kolejne miejsca pracy powstaną u poddostawców.

Źródło: Wrota Podlasia

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto