Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Berlinga: Motocyklista pokazał absurd nocnej sygnalizacji [WIDEO]

krk, Marta Gawina
Motocyklista czekał na zapalenie się zielonego światła prawie 2 minuty. W końcu wziął sprawy w swoje ręce.
Motocyklista czekał na zapalenie się zielonego światła prawie 2 minuty. W końcu wziął sprawy w swoje ręce. youtube.pl
Sygnalizacja świetlna w nocy powinna zostać wyłączona. Tak twierdzi wielu kierowców, którzy uważają, że centrum zarządzania ruchem nie zdaje egzaminu. W Białymstoku są trasy na których trzeba się zatrzymywać na prawie wszystkich światłach. W końcu magistrat postanowił posłuchać głosu mieszkańców.

Ciągle pojawiają się kolejne propozycje jak usprawnić przejazd przez miasto. Jedną z nich jest wyłączenie sygnalizacji nocą wszędzie tam, gdzie ruch jest niewielki.

- Podoba mi się ten pomysł. Podam taki przykład. Nocą wyjeżdżałem ze stacji paliw przy al. Jana Pawła II. Żeby włączyć się do ruchu, musiałem zatrzymać się na czerwonym świetle, choć nie było żadnego samochodu - opowiada Janusz Warpechowski, białostocki taksówkarz.

Sprawą zainteresował się radny Henryk Dębowski. Napisał interpelację. - Proponujemy, by światła były wyłączane na niektórych skrzyżowaniach od godz. 22 do 6 - mówi.

Odpowiedzi z magistratu jeszcze nie dostał.
- Musimy to przeanalizować pod względem bezpieczeństwa. To dla nas priorytet. Kierowcy w mieście nie są przyzwyczajeni do patrzenia na znaki. Generalnie jeżdżą na pamięć. Poza tym płynność ruchu w nocy i tak jest duża - tłumaczy Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Masz czerwone? Kliknij, żeby mieć zielone

Bezsensowność włączonej sygnalizacji w nocy można zobaczyć na filmiku internauty o nicku - ukcioo. Materiał pokazuje jak motocyklista jadący nocą ul. Gajową na skrzyżowaniu z ul. Berlinga jest zmuszony stanąć na czerwonym świetle, pomimo tego, że ulica jest całkowicie pusta.

To jednak nie koniec absurdu. Motocyklista zniecierpliwiony prawie 2 minutowym czekaniem na przejazd, zsiada z pojazdu i idzie na równoległe przejście dla pieszych, żeby wcisnąć przycisk pod sygnalizacją. Następnie spokojnie wraca do swojego jednośladu.

EDIT:

We wtorek białostocki magistrat postanowił: Od dziś, przez najbliższy tydzień, w godzinach nocnych (22.00 - 6.00) w Białymstoku, wyłączone będzie tzw. obszarowe sterowanie ruchem. Oznacza to, że sygnalizacje świetlne będą reagowały indywidualnie na pojawiające się w nocy auta.

- Przez najbliższy tydzień będziemy sprawdzali w jaki sposób na ruch w mieście wpłynie ta zmiana – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Docierają do mnie głosy mieszkańców, o tym, że jest zapotrzebowanie na takie nocne zmiany. Dlatego też proszę mieszkańców o to, aby informowali Biuro Komunikacji Społecznej o tym, w jaki sposób zmiana ta jest przez nich odczuwana.

Na uwagi, co do nocnych zmian, urzędnicy czekają pod adresem: [email protected], w temacie należy wpisywać: ”Nocna zmiana”

Jednocześnie prezydent Białegostoku zapowiada analizę działania Systemu Zarządzania Ruchem. W ten sposób chcemy zweryfikować, co się sprawdza, a co wymaga dostosowania do potrzeb mieszkańców.

- Mija miesiąc odkąd w Białymstoku działa System Zarządzania Ruchem, to dobry czas na pierwsze podsumowanie – mówi prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dlatego poprosiłem o przedstawienie analizy działania Systemu, szczególnie w kontekście Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Taka analiza pomoże lepiej zarządzać ruchem w mieście, tak aby wszyscy użytkownicy białostockich dróg mogli czuć się bezpiecznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto