Tur Bielsk Podlaski wywalczył regionalny Puchar Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Jankowski
Finał Regionalnego Pucharu Polski Tur Bielsk Podlaski - Olimpia Zambrów
Finał Regionalnego Pucharu Polski Tur Bielsk Podlaski - Olimpia Zambrów Krzysztof Jankowski
Wielki sukces osiągnęli piłkarze bielskiego Tura! Po raz pierwszy w 95-letniej historii klubu sięgnęli po Podlaski Puchar Polski. W finale pokonali po dogrywce innego trzecioligowca Olimpię Zambrów 4:3, a trzy gole zdobyli bracia: Andrzej, Karol i Piotr Kosińscy.

To był niesamowity pojedynek, prowadzony w szybkim tempie, pełen akcji ofensywnych, sytuacji strzeleckich i w końcu goli. Żadna ze stron nie kalkulowała, bo wygrać chciał każdy, zwłaszcza po weekendowym starciu tych samych drużyn w lidze, gdy w Zambrowie górą była Olimpia wygrywając 5:4. Mocniejsi personalnie i organizacyjnie goście także w Bielsku wydawali się być faworytem, ale…

- To był tylko jeden mecz. Mecz o prestiż i przejście do historii podlaskiej piłki i historii klubu – podkreślał trener Tura Bielsk Podlaski Paweł Bierżyn.

Bielszczanin i wychowanek Tura, który konsekwentnie buduje zespół od ponad czterech lat, doskonale wiedział, jakie znaczenie ma to spotkanie dla jego klubu. Gospodarze zaczęli więc bardzo ostrożnie, w zmienionym ustawieniu i składzie personalnym w porównaniu do meczu ligowego. W 15. minucie, po rzucie rożnym Andrzeja Kosińskiego, groźnie głową strzelał Tomasz Porębski, lecz obrońcy Olimpii wybili piłkę zmierzającą do bramki. Goście odpowiedzieli sytuacją sam na sam Kamila Zalewskiego (górą był Maciej Kowalski) oraz główką Michała Kuczałka (Kowalski sparował piłkę na poprzeczkę). W 40. minucie Olimpia wyszła na prowadzenie. Kamil Jackiewicz zagrał za plecy obrońców Tura, a Michał Hryszko pewnym uderzeniem zdobył gola.

Po przerwie Tur odpowiedział bramką, której autorami byli dwaj z trzech braci Kosińskich. Andrzej wykonał rzut rożny, Karol sprytnie odegrał mu krótką piłkę, a Andrzej strzelił technicznie z ostrego kąta po długim rogu i było 1:1. Wtedy znowu do głosu doszli goście, których ataki napędzał dobrze wyszkolony technicznie Mateusz Ostaszewski, terminujący nie tak dawno w drużynach juniorskich Borussi Dortmund. Najpierw wyprowadził kontrę i obsłużył dokładnym podaniem Jackiewicza, a kilka minut później podobnie dograł Mateuszowi Jastrzębskiemu i Olimpia prowadziła już 3:1.

Do końca meczu pozostawał kwadrans i goście mogli już czuć się zdobywcami pucharu. I to ich zgubiło. Tur nie odpuścił, trener Bierżyn zrobił udane zmiany wpuszczając na boisko trzech młodych wychowanków, którzy dodali w końcówce animuszu zespołowi gospodarzy. Po dośrodkowaniu w 85. minucie zakotłowało się w polu karnym zambrowian, do piłki dopadł potężny Piotr Kosiński i z bliska wstrzelił ją do siatki. Goście oniemieli i po wznowieniu gry pozwolili sobie na stratę trzeciego gola, którego zdobywcą był trzeci z braci Kosińskich – Karol.

W ten sposób waleczny Tur doprowadził do dogrywki, której bohaterem zostali młodzi wychowankowie Tura. Tuż po rozpoczęciu gry Łukasz Popiołek popędził lewym skrzydłem, dograł siedemnastoletniemu Marcinowi Fiedorowiczowi, a ten zachował się jak doświadczony snajper i strzałem z bliska pokonał Piotra Czaplińskiego. I w ten sposób Puchar Polski dla Tura stał się faktem!

Po spotkaniu odbyła się miła uroczystość podczas której zawodnicy obu drużyn odebrali medale, a bielszczanie wznieśli Podlaski Puchar Polski. Medale i puchary wręczyli przedstawiciele Podlaskiego ZPN na czele z prezesem Sławomirem Kopczewskim, a także burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

Paweł Bierżyn, trener Tura Bielsk Podlaski:
- Dzisiejsze zwycięstwo osłodzi nam smak niezbyt udanego sezonu w III lidze. Był to mecz o przejście do historii klubu. W każdym meczu staramy się zostawiać serce na boisku i dzisiaj właśnie tak było. Walczyliśmy do końca, a chłopakom nie zabrakło determinacji. Olimpia jest mocnym zespołem, co udowodniła także dziś, więc zdobycie pucharu smakuje tym lepiej.

Tur Bielsk Podlaski – Olimpia Zambrów 4:3 (0:1, 3:3, 4:3)
Bramki:
0:1 Hryszko 40, 1:1 A. Kosiński 61, 1:2 Jackiewicz 68, 1:3 M. Jastrzębski 74, 2:3 P. Kosiński 85, 3:3 K. Kosiński 86, 4:3 M. Fiedorowicz 91.
Tur: Kowalski – K. Kulikowski (71’ Zawadzki), Radecki, Porębski (71’ Popiołek), P. Kosiński, D. Ostaszewski – A. Kosiński, Łochnicki, Niemczynowicz (80’ M. Fiedorowicz) – K. Kosiński (110’ Zieniewicz), Babul.
Olimpia: Czapliński – P. Jastrzębski, Kuczałek, Łupiński, Szymorek – Hryszko (67’ M. Jastrzębski), Koncewicz (105’ Ożarowski), P. Malinowski, M. Ostaszewski – Zalewski (79’ Jakubowski), Jackiewicz.