Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szesnaście gwiazdek hotelarstwa z ZSZ Nr 2 w Białymstoku

materiał internauty
Uczestnicy wyjazdu przed dalszą drogą do miejsc odbywania stażu zawodowego.
Uczestnicy wyjazdu przed dalszą drogą do miejsc odbywania stażu zawodowego. W. Kalinowski
Pracodawcy powierzali stażystom zadania ukierunkowane na wszechstronny rozwój umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych.

Zarówno czas trwania stażu, jak i praca na różnych stanowiskach hotelowych, począwszy od kuchni, przez obsługę pokoi oraz asystowanie w recepcji pozwoliło uczestnikom projektu na praktyczne wykorzystanie posiadanych umiejętności zawodowych, zdobycie nowych doświadczeń, a przede wszystkim gruntowne poznanie wszystkim aspektów organizacji pracy w hotelu. Praca i zakwaterowanie w hotelach przełożyły się na zdobycie bezcennej wiedzy na temat ich codziennego funkcjonowania, która z pewnością otworzy przed absolwentami stażu wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej i może zostać praktycznie wykorzystana do rozpoczęcia własnej działalności w branży hotelarskiej.

- Cenioną umiejętnością nabytą przez uczestników projektu jest zdolność swobodnego nawiązania kontaktu z gośćmi hotelowymi z zagranicy. Stażyści każdego dnia pracowali nad przełamywaniem barier w komunikacji, a zdobyte doświadczenie pozwoli im łatwiej odnaleźć się na rynku pracy, szczególnie na stanowiskach związanych z bezpośrednią obsługą gości. – podkreśla Nina Klebus, dyrektor szkoły.

Wyjazd na staż i poprzedzające go przygotowanie językowe przyniosło też duży wzrost zainteresowania nauką języków obcych w ogóle. – Po powrocie uczestników projektu z Niemiec dostrzegamy znaczne zwiększenie motywacji do nauki języków obcych nie tylko wśród samych stażystów, ale też wszystkich uczniów. Projekty tego typy mają duży wpływ na zaangażowanie uczniów w naukę języka. Wielu z nich marzy o wyjeździe na praktyki zagraniczne i przekonali się, jak wielką rolę odgrywają języki obce w realizacji marzeń o takim wyjeździe, lepszej pracy, czy podróżach. – ocenia Laura Tiszuk, nauczyciel języka angielskiego.

Sami uczestnicy świadomi są korzyści wynikających z udziału w stażu. – Nauczyłam się, jak ważne w pracy jest pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy. – opowiada Asia, uczennica trzeciej klasy. Pracodawca pokazał mi, jak można sprzątać pokoje hotelowe bez dotykania rzeczy należących do gości. – dodaje Justyna, uczennica tej samej klasy. To właśnie uczniowie odgrywają kluczową rolę z zachęcaniu kolegów do aktywnej rywalizacji o miejsce w kolejnych edycjach stażu. – W naszej klasie większość osób wzięła już udział w projekcie. Często rozmawiamy o różnicach w wymaganiach naszych pracodawców. – mówią uczniowie klasy trzeciej. Ważnym doświadczeniem w rozwoju osobistym wszystkich uczestników była również konfrontacja z inną kulturą, mentalnością i tradycją. Różnice były wyraźne na wielu płaszczyznach codziennego funkcjonowania podczas stażu. Pomimo tych różnic i lekkiego szoku kulturowego tuż po przyjeździe, praktyki zakończyły się sukcesem dla wszystkich uczestników, a opinie pracodawców o stażystach były bardzo pozytywne. Jako ukoronowanie udziału w stażu podczas uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny 2014/2015 cała grupa otrzyma prestiżowe certyfikaty Europass Mobilność z rąk dr. Manfreda Mullera, przedstawiciela instytucji współpracującej przy realizacji projektu. W wolnym czasie uczniowie mogli także wziąć udział w licznych wycieczkach do lokalnych atrakcji turystycznych, które dostarczyły uczestnikom mnóstwa niezapomnianych wrażeń. – Na długo zapamiętam przepiękny widok z okna mojego pokoju w hotelu – mówi Paulina z pierwszej klasy, uczestniczka tegorocznego wyjazdu.

Sukces, jaki stanowi pomyślne zaliczenie stażu przez kolejną grupę uczniów, jest dla szkoły motorem do dalszego działania. - Współpraca z niemieckimi pracodawcami układa się pomyślnie, a atmosfera panująca w miejscach pracy bardzo dobra. – podkreśla Wiesław Kalinowski, koordynator projektu. Te przesłanki sprzyjają organizacji kolejnych wyjazdów zagranicznych w celu podniesienia kompetencji zawodowych naszych uczniów. – Dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć naszym uczniom warunki, w których mogą w pełni wykorzystywać szanse i możliwości rozwoju, jakie stwarza Polsce członkostwo w Unii Europejskiej. Dążymy do tego, aby nasi absolwenci byli pewnymi siebie, przebojowymi, mobilnymi zawodowo obywatelami Europy. – dodaje dyrektor Nina Klebus. W ramach realizacji tak ujętych misji szkoły, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 od przyszłego roku planuje podjęcie współpracy z niemieckimi pracodawcami również z branży mechatronicznej. Nowy projekt szkoły zakłada więc stworzenie możliwości odbycia stażu w Niemczech nie tylko hotelarzom, ale też mechatronikom kształcącym się w szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto