Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci PB nie zawiedli. Łazik #next wicemistrzem Europy [ZDJĘCIA]

Konrad Karkowski
Łazik #next bardzo dobrze poradził sobie z konkurencjami na European Rover Challange 2015.
Łazik #next bardzo dobrze poradził sobie z konkurencjami na European Rover Challange 2015. pb.edu.pl
Drugie miejsce zajęli studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na odbywającym się European Rover Challenge.

Na torze z czerwonej ziemi, który był odwzorowaniem powierzchni Marsa rywalizowało 26 drużyn z 12 krajów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także piknik naukowy oraz pokazy naukowo-tecnologiczne, które towarzyszyły zawodom. European Rover Challenge jest bowiem największą imprezą robotyczno-kosmiczną w Europie.

Turniej robotów marsjańskich zdominowały zespoły kanadyjskie. To one zajęły pierwsze i trzecie miejsce na podium - wygrała drużyna Saskatchewan, a 3. była McGil. Drużyna studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z łazikiem #next uplasowała się na miejscu drugim.

Roboty skonstruowane przez studentów wykonywały zadania w warunkach symulujących teren Marsa. Łaziki walczyły w pięciu konkurencjach: inżynieryjnej, transportowej, geologicznej oraz serwisowej. Ich zadania polegały m.in.na przełączaniu włączników na reaktorze, pomiarze prądu, pobraniu podzespołu znajdującego się w magazynie części czy pokonaniu wyznaczonej trasy, bez podglądu z kamer.

Zawody oceniane były przez zespół polskich i zagranicznych specjalistów w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Gościem specjalnym wydarzenia był Harrison Schmitt – wybitny geolog – profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17.

- Daliśmy z siebie wszystko. Łazik pomimo pewnych perturbacji również spisał się bardzo dobrze – podsumował występ Michał Ostaszewski.

W skład drużyny, która wzięła udział w zawodach ERC 2015, weszli studenci Wydziału Mechanicznego PB: inż. Maciej Rećko – koordynator, konstruktor mechanik; inż. Maciej Baka – elektronik, programista; Piotr Czaplicki – programista, elektronik; Jakub Kuryło – programista, elektronik; Artur Milewski – programista; Michał Ostaszewski – konstruktor, mechanik. Opiekę nad drużyną sprawuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Budowa łazika #next sfinansowana została ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Generacja Przyszłości. Wyjazd na europejskie zawody łazików marsjańskich dofinansował Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Projekt #next wsparli także: Bank PKO BP, Festo, Igus oraz partner technologiczny – Promostal z Czarnej Białostockiej.

Zobacz też: RECON - łazik studentów z Białegostoku nagrodzony w międzynarodowym konkursie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto