Białostoccy policjanci zlikwidowali jedną z największych leśnych bimbrowni. Na gorącym uczynku nielegalnego wyrobu alkoholu zatrzymali 32-letniego mieszkańca gminy Michałowo. Własnoręcznie zrobiona „fabryka” mogła wyprodukować nawet dwa tysiące litrów gotowego produktu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku w lesie niedaleko miejscowości Przechody w gminie Gródek zatrzymali na gorącym uczynku nielegalnego wyrobu alkoholu 32-letniego mieszkańca okolic Michałowa. Do zdarzenia doszło w miniony piątek rano. W jednej z największych i najnowocześniejszych leśnych bimbrowni policjanci znaleźli 2 kompletne linie produkcyjne zespolone z 3 chłodnicami.

Tak skonstruowana aparatura znacznie przyspieszała wytwarzanie alkoholu. Ponadto aby zminimalizować ryzyko zdemaskowania wytwórni przez unoszący się nad nią dym w urządzeniu oprócz typowego paleniska do podgrzewania używanych było 8 butli gazowych. Funkcjonariusze na miejscu zabezpieczyli także 6 tys. litrów zacieru w 5 obłożonych styropianem metalowych skrzyniach, które w sumie mogły pomieścić 10 tysięcy litrów półproduktu. Mogło z tego powstać nawet 2 tysiące litrów gotowego alkoholu o stężeniu około 50%. Na miejscu było także około 1,5 litra gotowego alkoholu, gdyż tylko tyle bimbrownik zdążył tego dnia wyprodukować.

Aby usprawnić cały proces obok aparatury wykopana była studnia głębinowa, z której jedna z dwóch motopomp czerpała wodę. Natomiast druga przepompowywała zacier do prażalnika. W stojącym w środku lasu prowizorycznie skonstruowanym baraku zgromadzony był także zapas produktów potrzebnych do wyrobu bimbru. Były tam ponad 2 tony mąki żytniej, drożdże oraz około 5 m3 skradzionego drzewa przygotowanego do produkcji. Zatrzymany na miejscu mężczyzna trafił do Komisariatu Policji w Gródku. Za nielegalny wyrób alkoholu i kradzież drewna z lasu odpowie przed sądem.

Mimo coraz sprawniejszego zatrzymywania sprawców leśnego bimbrownictwa, chęć zysku oraz tradycja wydają się być silniejsze od konsekwencji prawnych tych czynów. Potwierdzeniem tego jest ujawnianie kolejnych leśnych bimbrowni i zatrzymywanie kolejnych bimbrowników.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!