Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne palmy zaprezentowano w Kłobucku podczas Niedzieli Palmowej

Redakcja
Parafia Kłobuck Zagórze
Dziś Niedziela Palmowa, którą w naszej tradycji obchodzimy przynosząc do kościołów pięknie wykonane własnoręcznie palmy. Zobaczcie, jak wyglądały one w parafii Kłobuck Zagórze.

Niedziela Palmowa 2019. CZYTANIA

W Niedzielę Palmową w kościele czyta się teksty proroka Izajasza o słudze Pańskim, który nie zasłonił twarzy przed zniewagami i opluciem oraz fragment listu do Filipian o Chrystusie, który uniżył samego siebie, ale Bóg Go wywyższył. Z Ewangelii Łukasza czytany jest opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz opis Męki Pańskiej. Liturgią Niedzieli Palmowej rozpoczynamy Wielki Tydzień.

Liturgia Niedzieli Palmowej przypomina to wydarzenie radosną procesją z palmami, zaraz potem czyta się w kościołach opis Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa - Zwyczaje

Zgodnie ze zwyczajem na tydzień przed Wielkanocą wierni gromadzą się w kościele z palmami, które następnie są święcone przez księdza. Mają zapewnić szczęście i błogosławieństwo. Początkowo polskie palmy były wiązankami gałęzi wierzby z pąkami i baziami. Wierzba w ludowej tradycji symbolizowała nowe życie, odradzający się kosmos, a także wiosnę.

Palmie od zawsze przypisywano nadludzkie właściwości. To dlatego dawniej w polskich domach po powrocie z Kościoła ludność połykała bazie, które miały zapewnić zdrowie. Poświęcone palmy wtykano też w okno w czasie burzy, wierząc, że ochroni dom przed piorunem, wiatrem i deszczem. Rolnicy wykorzystywali bazie z palmy w czasie wiosennego siewu zbóż i ziemniaków, co miało zapewnić obfite plony.

Niektórzy mieszkańcy wsi uderzali gałązkami palmy w dobytek, wierząc, że dzięki temu krowy będą bardziej dojne, a konie silne i zdrowe. Z czasem gałązki z wierzby zaczęły być coraz bardziej ozdobne, do tego stopnia, że dziś w wielu miejscach w Polsce przypominają prawdziwe dzieła sztuki.

Niedziela Palmowa to ważne święto w kulturze polskiej. Najsłynniejsze polskie palmy to:

  • palma kurpiowska,
  • palma góralska,
  • palma wileńska.

Kurpiowskie palmy są bogato zdobione, najczęściej wrzosem, bukszpanem, kwiatami, bibułą i wstążką. To właśnie na Kurpiach w miejscowości Łyse odbywa się coroczny pokaz najpiękniejszych palm. Kolejną słynną palmą jest palma góralska. Wykonana jest z wikliny, a jej wierzchołek stanowią kwiaty zrobione z bibuły oraz wstążek. Palma wileńska wykonana jest z mchów i suszonych kwiatów.

Pozostałe zwyczaje związane z Niedzielą Palmową

Święcenie palm. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Według tradycji po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. Dawniej tego dnia odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne.

Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata, Judasza itp. chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium męki Pańskiej.

Zwyczaj odbywania procesji na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy został zapoczątkowany w IV wieku w Jerozolimie. W wieku IX przyjął się także w Rzymie, a od średniowiecza znany jest w całej Europie, także w Polsce. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane - w Egipcie na czele procesji niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.

Niedziela Palmowa a Światowy Dzień Młodzieży

Niedziela Palmowa jest także Światowym Dniem Młodzieży. (Wprowadził go w 1986 r. papież Jan Paweł II). Młodzi chrześcijanie spotykają się tego dnia w Rzymie z papieżem. W łączności z nim modlą się także w swoich diecezjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto