Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody święta niepodległości w Białymstoku (program uroczystości). Biegi, film, uroczystości przed pomnikiem

(mg)
Obchody święta niepodległości w Białymstoku
Obchody święta niepodległości w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Obchody święta niepodległości w Białymstoku rozpoczną się już w piątek (9 listopada) od patriotycznego śpiewania. W niedzielę białostoczanie spotkają się przed pomnikiem Piłsudskiego, nie zabraknie też patriotycznych biegów.

Obchody święta niepodległości 2018 w Białymstoku

W niedzielę 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę szczególną datę będziemy świętować przez kilka najbliższych dni. Atrakcje dla białostoczan przygotowały praktycznie wszystkie instytucje kulturalne w naszym mieście. Będą też uroczystości oficjalne i nabożeństwa.

TU ZOBACZ TEŻ: Święto Niepodległości. Sprawdź, gdzie warto się wybrać w Białymstoku

Szczegółowy program:

Piątek, 9 listopada:

  • godz. 12 modlitwa w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej
  • O godz. 12.30 SP nr 12 organizuje patriotyczne śpiewanie w sali WOAK przy ul. św. Rocha

Sobota, 10 listopada

  • O godz. 10 harcerze z hufca ZHP Białystok w Pałacu Branickich rozpoczną patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.
  • Ulicami miasta przejdzie Białostocki Marsz Niepodległości. Rozpocznie się o godz. 11.30 przed kościołem św. Rocha, a zakończy o godz. 13.30 przed pomnikiem Piłsudskiego.
  • Będzie można wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15 pod pomnikiem J. Piłsudskiego
  • W sobotę odbędzie się również „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Główny bieg wystartuje sprzed stadionu miejskiego o godz. 11.11
  • o godz. 19 w sali filharmonii przy ul. Podleśnej będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego. W programie m.in. utwory Paderewskiego, Moniuszki.
  • o godz. 20 odbędzie się akcja "Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodległości". Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. W założeniu akcja obejmie teren województwa podlaskiego. "My zapalimy znicze w Białymstoku, liczymy na współpracę płynącą z terenów poza miastem wojewódzkim. Zachęcamy do współpracy i liczymy na Waszą pomoc" - piszą organizatorzy. Więcej tutaj: Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodlegości

Niedziela, 11 Listopada

  • godz. 7.30 Uroczysta liturgia w cerkwi św. Mikołaja
  • godz. 10 - nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
  • godz. 11 uroczysta msza św. w Katedrze
  • godz. 12.30 centralne uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
  • zaraz po głównych uroczystościach rozpocznie się bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega „Biegnę dla Niepodległej”. Główny dystans to 10 km. Mniej wysportowani będą mogli wystartować w sztafecie 3km+3 km+4 km. To także propozycja dla rodzin. Start i meta tych zawodów będzie znajdowała się przy al. Piłsudskiego.
  • na Stadionie Miejskim w godz. 17-22 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”.
  • o godz. 16 w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r.
  • o godz. 17:00 Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Koncert odbędzie się w Kościele św. Wojciecha w Białymstoku (przy ul. Warszawskiej). Tradycję koncertowania w tym dniu chór kultywuje od ponad trzydziestu lat.
  • o godz. 18 Galeria Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego zaprasza na wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13. i w kościele św. Kazimierza Królewicza (godz. 12 i 19).
  • W Muzeum Wojska (wstęp bezpłatny) o godz. 14. odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019.
  • Muzeum zaprasza też na warsztaty: Warsztaty edukacyjne: „O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela” w godz. 11 - 12.30. A w godz. 13-14 organizuje spacer historyczny z muzealnymi przewodnikami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto