Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naszą troską jest świadomość ekologiczna - rozmowa

Redakcja
Priorytetem jest odpowiedni standard usług przy akceptowanych cenach - mówi Piotr Sokołowski, prezes Wodociągów Białostockich Sp. z o.o.

Rozmowa:

Od dawna wiemy, że trzeba o wodę dbać, racjonalnie używać i oszczędzać. Coraz powszechniej też wiadomo, że w Białymstoku jest ona czysta, dobrej jakości i można ją pić prosto z kranu. Co uważa Pan za ważne, ale mniej znane nam - mieszkańcom, korzystającym z pracy ludzi zatrudnionych w Wodociągach Białostockich?
Wodociągi Białostockie są przedsiębiorstwem użyteczności publicznej. Z jednej strony służymy mieszkańcom Białegostoku i gminy Wasilków, a z drugiej - dbamy o dobre wzajemne relacje ze środowiskiem naturalnym, z którym mamy ścisły związek. Kluczową sprawą jest, aby wszyscy nasi użytkownicy mieli świadomość, że zużywając wodę - obojętnie, do jakich celów - my ją tylko „pożyczamy” od środowiska. Mamy obowiązek zwrócić ją we właściwym stanie, biorąc pod uwagę zarówno parametry fizykochemiczne, jak i mikrobiologiczne. Oznacza to, że ścieki i nieczystości płynne, gdziekolwiek po zużyciu wody powstają, muszą być poddane procesom oczyszczania. Trzeba uświadomić sobie, że odpowiadają za to nie tylko przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, ale każdy odbiorca naszych usług. Nie musimy się martwić, gdy jesteśmy podłączeni do miejskiej kanalizacji sanitarnej, bo nasze nieczystości są transportowane do oczyszczalni ścieków przez system przyłączy, sieci, przepompowni. Prawnym obowiązkiem jest przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej, jeżeli taka znajduje się w pobliżu. Jeśli jej nie ma - a nie zdecydowaliśmy się na prywatną przydomową oczyszczalnię ścieków - prawo nakazuje wybudowanie własnym sumptem zbiornika szczelnego, tzw. szamba, do którego trzeba odprowadzić ścieki. Na likwidację szamba i budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej można uzyskać dofinansowanie z Urzędu Miasta czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Odpowiedzialne korzystanie z wody jest więc naszym wspólnym, sankcjonowanym prawnie obowiązkiem?
Dotyczy to każdego użytkownika wody bieżącej, wytwarzającego w związku z tym nieczystości płynne. Wszyscy jesteśmy źródłem zanieczyszczeń: indywidualnie - co jest wynikiem naszego metabolizmu i zbiorowo - jako zakłady, przedsiębiorstwa, instytucje czy inne podmioty gospodarcze. Dla ochrony środowiska naturalnego niezbędny jest stały nadzór i monitorowanie procesów produkcyjnych i technologicznych. W takich przedsiębiorstwach jak nasze, są one prowadzone na każdym obiekcie odpowiedzialnym za ujmowanie wody, jej uzdatnianie i przesył, a także za odbiór ścieków, ich transport i oczyszczanie.
Oczywiście większość z nas jest przyłączona do systemu kanalizacji sanitarnej - to najlepiej służy nam i środowisku. Co z tymi, którzy takiej możliwości nie mają?
Muszą dbać, aby szamba były szczelne i regularnie - praktycznie co miesiąc - opróżniane przez specjalistyczne firmy asenizacyjne. Niezależnie od pojemności, bo tylko wówczas ogranicza się procesy gnilne, które wpływają na pogorszenie się parametrów ścieków, a przez to zwiększają koszty ich oczyszczenia. Pojazdy asenizacyjne przewożą zawartość do oczyszczalni ścieków, gdzie poprzez tzw. stację zlewną zrzucają do oczyszczania na naszych urządzeniach. Do czasu likwidacji zbiornika szczelnego jego właściciel powinien bezwzględnie zadbać o zawarcie pisemnej umowy z firmą asenizacyjną na jego opróżnianie i wywóz. Zasady są podane na naszej stronie internetowej www.wobi.pl.
W interesie obydwu stron leży, aby umowa jednoznacznie precyzowała odpowiedzialność w sytuacji, gdy nieczystości przekroczą dopuszczalne parametry. Wiąże się to z dodatkową opłatą za oczyszczenie ścieków i na tym tle powstają konflikty i spory sądowe.
Co Pańskim zdaniem jest najważniejsze do osiągnięcia wyższej świadomości ekologicznej u odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych?
Uświadomienie sobie, że wyższa świadomość ekologiczna człowieka służy środowisku i w konsekwencji - dobru społeczeństwa. Bardzo w tym liczę na najmłodsze pokolenie. Jestem pewien, że za dziesięć lat, na pewno za dwadzieścia, zupełnie znikną bierność i przyzwolenie dla nielegalnych zrzutów nieczystości do wód czy lasów. Nie będzie też tolerowania nieszczelnych szamb. Zdecydowane reakcje na takie patologie są społeczną powinnością i nie należy mylić ich z donosicielstwem. Kraje wysoko rozwinięte doszły do tego 20-30 lat temu, a my wciąż musimy nad tym pracować. Powtórzę jeszcze raz: bardzo liczę w tym zakresie na młode pokolenie.
Jak Wodociągi Białostockie chcą wspierać młode pokolenie w edukacji na rzecz świadomości ekologicznej?
Chociażby nasza rozmowa na tych łamach i akcja edukacyjna z okazji Światowego Dnia Wody jest ku temu świetną okazją. Patrzymy na to też szerzej i udostępniamy nasze obiekty zorganizowanym grupom młodzieży szkolnej i studenckiej w ramach ich zajęć programowych. Mamy ambicję, aby nasza działalność w zakresie edukacji ekologicznej była bardziej systemowa.
Jakie jeszcze są bezpośrednie związki Przedsiębiorstwa ze środowiskiem naturalnym?
Służymy środowisku poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w skrócie - OZE. Zapewne niewiele osób wie, że Wodociągi Białostockie są wytwórcą energii cieplnej i elektrycznej, a wykorzystujemy do tej produkcji oczyszczane przez nas ścieki. Ściślej, chodzi o biogaz odzyskiwany przez nas z fermentacji osadów, zachodzącej w procesie oczyszczania ścieków. Służy on jako źródło ciepła w układach technologicznych i do ogrzewania pomieszczeń. Ponadto w specjalnych agregatach przetwarzamy biogaz na prąd elektryczny, wykorzystywany w pracy urządzeń technologicznych. W całej naszej działalności potrzebujemy ogromnych ilości energii, porównywalnych z miejscowościami o liczbie około 50 tysięcy mieszkańców. Jedną trzecią wytwarzamy już sami, właśnie na bazie OZE. Nie poprzestajemy na tym i planujemy w kolejnych latach sukcesywnie zwiększać udział OZE w bilansie zużywanej energii. To jeden z naszych zasadniczych celów, prowadzący do jak największej samowystarczalności w tym zakresie. Efektem będzie wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ciągłości naszych procesów technologicznych, a w konsekwencji - dostawy wody i odbioru ścieków. Na naszych obiektach możliwe jest też sięgnięcie po energię słoneczną, wiatrową i wodną. To wszystko jednak wymaga czasu i nakładów finansowych.
Co według Pana będzie najważniejsze w dalszym rozwoju Wodociągów Białostockich?
Naszym priorytetem jest odpowiedni standard usług przy powszechnie akceptowalnej cenie wody i ścieków. Sformułowanie „standard usług” rozumiem bardzo szeroko, nie tylko jako dbanie o właściwy poziom jakości wody wodociągowej i oczyszczonych ścieków. Zdaję sobie sprawę, że jest to kategoria bardzo uznaniowa. Inaczej może do tego podchodzić lokator budynku wielorodzinnego, a inaczej inwestor chcący przyłączyć się do systemu wodociągowego i kanalizacyjnego. Życzyłbym wszystkim naszym odbiorcom, władzom samorządowym, sobie i pracownikom Wodociągów Białostockich, abyśmy wzajemne oczekiwania, wymagania, jak również potrzebną krytykę odnosili do przesłania artykułu. 1. Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym oczyszczaniu ścieków*). W zrozumiały dla wszystkich sposób jest tam określona misja, obowiązki i priorytety przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
*) Art. 1 Ustawa określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, w tym zasady działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, zasady tworzenia warunków do zapewnienia ciągłości dostaw i odpowiedniej jakości wody, niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków, wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a także zasady ochrony interesów odbiorców usług, z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów.

Organizatorzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto