18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz problemy z zaśnięciem? Sprawdź, jak dobrze spać!

abcZdrowie.pl
by Betsssssy (flickr)
Problemy ze snem są coraz częstszym problemem Polaków, którzy nie dbają o właściwą higienę snu. Co zrobić, aby się wysypiać?

Zdrowy sen zapewnia nam odpowiedni wypoczynek, dodaje energii i gotowości do działania. Niestety wiele osób doświadcza problemów ze snem, takich jak bezsenność, zespół niespokojnych nóg czy obstrukcyjny bezdech senny. Schorzenia te wpływają negatywnie na fizyczny i psychologiczny stan człowieka oraz zmniejszają jego efektywność w życiu codziennym. W wielu przypadkach problemy te wynikają z niewłaściwego stylu życia. Ile powinniśmy spać i jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Jak długo należy spać?

We współczesnym świecie coraz częściej zapominamy o higienie snu. Zamiast położyć się do łóżka, oglądamy telewizję, surfujemy w sieci, SMS-ujemy lub rozpoczynamy zakupy. Technologie stanowią niezgłębione źródło rozrywki, komunikacji i informacji, które skutecznie zaburza granicę pomiędzy snem i aktywnością. Tymczasem wypoczynek nocny jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jak długo należy spać? Specjaliści nie mogą dojść w tej kwestii do konsensusu. Niektórzy podają, że długość snu zależeć powinna od wieku i indywidualnych potrzeb człowieka. W świetle tej teorii osoba dorosła powinna spędzać w łóżku 7-8 godzin, a w niektórych przypadkach 9 godzin. W niedawnym badaniu ukazano, że przesypianie mniej niż 6 godzin dziennie może być równie szkodliwe dla organizmu co powyżej 9 godzin snu na dobę. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen może być przyczyną problemów z codziennym funkcjonowaniem, a także przyczyniać się do rozwoju depresji. Należy pamiętać, że dzieci i nastolatki powinny spać dłużej niż dorośli, a więc ok. 9 godzin na dobę.

W czasie snu organizm się nie wyłącza – pracuje i ciało, i umysł. Wyróżniamy kilka faz snu – od lekkiego do głębokiego. Jedną z nich jest faza REM, w czasie której pobudzane są regiony mózgu związane z nauką. W fazie REM ma miejsce wzmożona produkcja białek oraz rozwój umiejętności umysłowych. Jest ona znacznie dłuższa w przypadku dzieci niż dorosłych.

Długi, zdrowy sen pomaga także człowiekowi uchronić się przed chorobami chronicznymi. Jego niewystarczająca ilość prowadzić może do cukrzycy, depresji, otyłości czy też chorób sercowo-naczyniowych. Należy pamiętać, że brak snu szczególnie groźny jest dla kierowców – niewyspani, mogą oni doprowadzić do wypadku. Jak tłumaczą specjaliści, prowadzenie po zarwanej nocy może być tak samo niebezpieczne jak siadanie za kierownicą po alkoholu.

Jak poprawić jakość snu?

W przypadku problemów ze snem, warto założyć dzienniczek, w którym zapisywać można informacje na temat godzin snu, a także czynników ułatwiających lub utrudniających zaśnięcie (takich jak kofeina, ćwiczenia czy alkohol). W ten sposób możliwe jest odkrycie istotnych powiązań pomiędzy jakością snu a tym, co robimy przed położeniem się do łóżka.

Warto kłaść się do łóżka i wstawać o tej samej godzinie – także w weekendy. Dzięki takiemu harmonogramowi cykl dzienny ulega regulacji. Jeżeli mamy za sobą nieprzespaną noc, możemy uciąć sobie drzemkę w trakcie dnia – jest to korzystniejsze niż spanie do późna. W przypadku gdy popołudniowe drzemki wiążą się z bezsennością w nocy, należy ograniczyć je do ok. 20 minut. Niewskazane jest także spanie po posiłku.

Nie zaleca się jedzenia ani picia przed snem – może to przyczynić się do niestrawności lub częstych wizyt w toalecie. Lekką kolację najlepiej zjeść ok. 2 godziny przed położeniem się spać. Osoby podatne na zgagę powinny unikać pikantnych i tłustych potraw. Wieczorem lepiej także nie spożywać kawy i herbaty, gdyż zawarta w nich kofeina działa stymulująco. Ponieważ alkohol zaburza równowagę pomiędzy fazą REM i pozostałymi fazami, najlepiej unikać go przed snem.

Pamiętaj, że sypialnia powinna być miejscem zaciemnionym, komfortowym i cichym. Przed zaśnięciem najlepiej wyłączyć lub wyciszyć telefon. Sypialnia nie jest najlepszym miejscem dla telewizora. Chociaż wiele osób uważa, że pomaga im zasnąć, tak naprawdę przyczyniać się może do niepokoju i problemów z zaśnięciem. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie się w opaskę na oczy lub stopery do uszu.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto