Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci XIX edycji Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku

RO
herb Białegostoku
herb Białegostoku
Prezydent Tadeusz Truskolaski, przyznał nagrody w XIX edycji Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku.

Prezydent Tadeusz Truskolaski, na podstawie opinii Kapituły Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury za 2011 r., przyznał Nagrody Artystyczne w trzech kategoriach:

- w kategorii artystycznej:

1. Pani Bożennie Sawickiej - za całokształt dotychczasowej działalności,

2. Pani Barbarze Muszyńskiej – Piecka - za całokształt dotychczasowej działalności z uwzględnieniem roli w spektaklu „Księżniczka Angina”,

- w kategorii organizatorskiej:

– Panu Jędrzejowi Dondziło – „za to, że pomysłów ma więcej, niż jego ciało i mózg mogą zmieścić”,

- w kategorii ochrony dziedzictwa:

- Pani Joannie Tomalskiej - za całokształt dotychczasowej działalności.

Każdy z nagrodzonych otrzyma 16 tys. zł. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dni Miasta.

Szczegółowe informacje na temat składu kapituły oraz wszystkich zgłoszonych kandydatur znajdują się na stronie www.bialystok.pl

Sylwetki laureatów:

Bożenna Sawicka
Od 1991 roku sprawuje kierownictwo artystyczne i jest dyrygentem Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, z którym koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy. Zespół należy do kategorii chórów mieszanych, którego repertuar obejmuje utwory sakralne i świeckie od epoki renesansu po prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych. Każdego roku Chór wykonuje również dzieła oratoryjne, koncertując z zespołami symfonicznymi i kameralnymi zarówno z Polski jak i zagranicy. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród zdobytych na festiwalach i konkursach w kraju i zagranicą.

W 2007 roku z inicjatywy prof. Sawickiej powstał Chór Kameralny MediCoro, skupiający lekarzy – miłośników śpiewu chóralnego związanych z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

35-letni staż pracy prof. Sawickiej jako pedagoga i wychowawcy oraz chórmistrza budzi w środowiskach: edukacyjnym i artystycznym wyrazy uznania za wieloletni trud i wysiłek pedagogiczny oraz pracę pełną pasji i poświęcenia. Jest ona ponadto niestrudzonym animatorem ruchu artystycznego i organizatorem wielu przedsięwzięć muzycznych w mieście, województwie, w kraju oraz zagranicą. Z wielkim zaangażowaniem realizuje nowatorskie projekty edukacyjne i artystyczne.

Barbara Muszyńska – Piecka
Aktorka Białostockiego Teatru Lalek od 1970 roku. Odbywała studia lalkarskie we Wrocławiu, jako adept Wrocławskiego Teatru Lalek. W 2012 roku jej staż aktorski będzie wynosił 45 lat. Przez dziesiątki lat była główną aktorką BTL. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana za swoją działalność artystyczną (m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, a także nagrodami na festiwalach teatrów lalek w Opolu, Wrocławiu czy Toruniu).

W 2011 roku zagrała wybitną rolę w spektaklu Topora „Księżniczka Angina”, w reżyserii Pawła Aignera. Za tę rolę otrzymała honorowe wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu.

Barbara Muszyńska-Piecka jest wybitną osobowością, oddaną sztuce teatru. Niemal w każdym sezonie kreuje wybitne role sceniczne. Jej zaangażowanie w pracę, oddanie teatrowi, troska o każdy spektakl jest wzorem dla kolegów wszystkich generacji. Od kilkudziesięciu lat jest wykładowczynią w białostockiej Akademii Teatralnej, spod jej ręki wyszły dziesiątki młodych aktorów – lalkarzy. Także wszyscy, którzy dziś stanowią zespół BTL.

Jędrzej Dondziło
Inicjator i organizator wielu imprez muzycznych, didżej. Członek stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne.

Aktywnie udziela się na scenie kulturalnej regionu od 2000 roku, organizując i występując w dziesiątkach imprez z muzyką elektroniczną w tle. Bliską mu twórczość muzyczną prezentuje jako didżej nie tylko w klubach, ale w różnych nietypowych miejscach (statki, opuszczone magazyny, budynki użyteczności publicznej). Jako didżej prezentował to, co jego zdaniem wartościowe w nurtach muzyki elektronicznej, w całej Polsce. Pomysłodawca oraz inicjator Białystok Up to Date Festival oraz Ambient Park.

Joanna Tomalska
Od lat zajmuje się badaniem i upowszechnianiem dziejów sztuki Białegostoku, jej pionierskie badania pozwoliły poznać nieznane aspekty historii miasta. Jest autorką wielu prac popularyzujących dramatyczną i nieznaną historię sztuki naszego miasta, publikacji poświęconych sztuce ikony („Ikony w zbiorach prywatnych i muzealnych”, „Ikony”). Współautorka dwutomowego opracowania „Białystok nie tylko kulturalny 1944-1949”.

W 2010 roku dzięki jej staraniom w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przedstawiono pierwszą po wojnie wystawę prac Bencjona Rabiowicza, Joanna Tomalska była autorką tekstu do katalogu wystawy. W 2011 roku z Fundacją „Sąsiedzi” przypomniała sylwetki 10 artystów pochodzenia żydowskiego na wystawie prezentowanej w białostockim ratuszu. Temat ten przypominała na wykładach przedstawianych m.in.: w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, szkołach średnich Białegostoku, w Bielsku Podlaskim, w Uniwersytecie Ludowym w Teremiskach. Nawiązała kontakty z mieszkającymi na całym świecie (Kanada, USA, Francja, Izrael) rodzinami artystów związanych z Białymstokiem, owocem tych kontaktów było m.in. spotkanie z mieszkającą w Kanadzie bratanicą Bencjona Rabinowicza – Robertą Marcus.

Źródło: bialystok.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto