Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Poliglota 2018. Walka na języki …obce. Finał Poligloty 2018 [zdjęcia]

PR
Konkurencyjność na rynku pracy, zagraniczne studia i międzynarodowa komunikacja - takie, zdaniem uczestników konkursu Poliglota 2018, są najważniejsze korzyści ze znajomości języków. Zwycięzcy tegorocznego finału to Magdalena Alifier z Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego – w kategorii niemiecko-angielskiej oraz Maciej Nieciecki z PG nr 9 w Białymstoku – w kategorii francusko-angielskiej. Finaliści zgodnie podkreślają, że udział w konkursie dał im przede wszystkim wielką satysfakcję, tym bardziej, że trzeba było wykazać się znajomością aż dwóch języków.

Magdalen Alifier uczy się niemieckiego od czwartej klasy podstawówki, a angielskiego już od przedszkola.
- Udział w tym konkursie był sporym wyzywaniem – ocenia laureatka. -Zwłaszcza ustne wypowiedzi wiązały się z dużym stresem, również do testu trudno było się przygotować, bo zakres tematyczny był nieznany. Był to więc prawdziwy test naszych umiejętności.

Maciej Nieciecki miał ułatwiony start w nauce języka francuskiego, bo urodził się w Belgii i posługiwał się tym językiem od dziecka. Od małego też samodzielnie uczył się angielskiego głównie z internetu, a w szkołach już tylko doskonalił i poszerzał znajomość obu języków.

- W przyszłości chciałbym kontynuować swoją edukację poza krajem – w USA albo w Anglii – mówi laureat. – Chciałbym też podróżować i znajomość co najmniej dwóch języków na pewno w tym mi pomoże.
Podczas finału dwójka laureatów zmierzyła się z 17 innymi gimnazjalistami z 12 podlaskich szkół. Młodzież sprawdzała swoje umiejętności w dwóch językach: angielskim oraz do wyboru - francuskim lub niemieckim. Zmagania przebiegały w trzech etapach - od eliminacji szkolnych, poprzez sprawdzian międzyszkolny, po finał, do którego zakwalifikowało się 19 najlepszych poliglotów. Ostateczna rozgrywka odbyła się w Zespole Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” już po raz dziewiąty.

Konkursowe zmagania
- Zainteresowanie tym konkursem świadczy o tym, że młodzież traktuje coraz poważniej także drugi język, a nawet zaczyna uczyć się kolejnych i ma świadomość korzyści z tego płynących – mówi Halina Czyżewska, nauczycielka francuskiego w ZSS przy Fabrycznej, koordynatorka konkursu. – Bardzo cieszy nas też fakt, że do konkursu przystępują również młodzi ludzie spoza Białegostoku - w tym roku np. z gimnazjum w Nowogrodzie i z Jasionówki, a wśród nich są tacy, którzy dotarli także do finału.

Konkursowe zmagania trwały od rana i składały się z dwóch części - testu pisemnego ze znajomości dwóch języków, ale również z wiedzy ogólnej o danym kraju. Druga część, ustna - wymagała od uczestników także kreatywności, a polegała na przygotowaniu multimedialnej prezentacji i przedstawieniu jej komisji w obu językach. Uczniowie musieli więc wykazać się nie tylko znakomitą znajomością gramatyki i słownictwa, ale także rozległą wiedzą o innych kulturach.

Publiczne wystąpienia bez lęku
- Istotą tego konkursu jest m.in. ćwiczenie umiejętności wypowiadania się publicznie w obcych językach – dodaje Halina Czyżewska. – To bardzo ważne, by pokonać opory przed takimi wystąpieniami.
- Podczas prezentacji uczniowie prowadzą rozmowę z członkami komisji - w ten sposób chcemy zwrócić uwagę na znaczenie komunikacji w języku obcym, a nie tylko sprawdzenie struktur leksykalno - gramatycznych, to właśnie wyróżnia nasz konkurs od innych – mówi Beata Łodyga, germanistka w szkole przy Fabrycznej. - Jako nauczyciel języka niemieckiego cieszę się, że uczniowie prezentują wysoki poziom przygotowania z tego języka - widać ich pasję i satysfakcję, wynikająca z tej nauki.

Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy konkursu mogli obejrzeć krótką część artystyczną, a także poznać praktyczne zastosowanie różnych aplikacji pomocnych w nauce języków obcych. Najlepsi finaliści zdobyli przydatne nagrody rzeczowe i książkowe.
Patroni tegorocznego konkursu – to: Uniwersytet w Białymstoku – Katedra Neofilologii, Ambasada Belgii – Wallonie Bruxelles, Biuro Poselskie prof. Barbary Kudryckiej; wydawnictwo Hachette; Zespół Szkół Społecznych Fundacji „Fabryczna 10” i London Academy.

Pozostali laureaci międzyszkolnego konkursu Poliglota 2018:

II miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Anna Cukrowska SG nr 4
II miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Aleksandra Małyszko ZSS nr 3,

III miejsce w kategorii angielsko-francuskiej – Jan Jankowski SG nr 8
III miejsce w kategorii angielsko-niemieckiej – Lara Swierkot SG nr 8,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto