Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny: zniżki, partnerzy, ulgi. Białostocka Karta Dużej Rodziny

ak
Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski system zniżek przygotowanych specjalnie z myślą o wielodzietnych rodzinach.
Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski system zniżek przygotowanych specjalnie z myślą o wielodzietnych rodzinach. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Karta Dużej Rodziny to system umożliwiający wielodzietnym rodzinom korzystanie z wielu zniżek. Instytucje kulturalne, obiekty rekreacyjne i przedsiębiorstwa transportowe to tylko niektóre z miejsc, gdzie można liczyć na rabaty. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny działa na terenie całego kraju, a jej partnerami są zarówno instytucje publiczne i prywatni przedsiębiorcy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat Karty Dużej Rodziny – dla kogo jest, jak ją uzyskać oraz na jakie zniżki można liczyć.

Karta Dużej Rodziny – zniżki, ulgi. Gdzie jest lista zniżek Karty Dużej Rodziny?

Na co możemy liczyć, jeśli w naszym portfelu znajduje się Karta Dużej Rodziny? Zniżki są dostępne w najróżniejszych kategoriach. Na najwięcej możemy liczyć w zakresie usług – w całej Polsce ponad 4 tysiące instytucji oferuje posiadaczom Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny zniżki na swoje usługi. Z Kartą Dużej Rodziny możemy więc otrzymać zniżkę m.in. na usługi:

  • finansowe
  • fryzjersko-kosmetyczne
  • motoryzacyjne
  • prawnicze

Dużą pomocą dla domowego budżetu jest to, że również na żywność otrzymamy zniżki, jeśli należy nam się Karta Dużej Rodziny. Zniżki są przyznawane nie tylko w barach i restauracjach, ale przede wszystkim w sklepach, co może uczynić nieco tańszymi codzienne zakupy.

Wiele codziennych spraw i sprawunków może być dużo tańszych, jeśli przysługuje nam Karta Dużej Rodziny. Zniżki są procentowe lub kwotowe, w zależności od partnera. Niektóre zniżki są od razu odliczane od kwoty zakupu, a u innych partnerów ich równowartość jest przyznawana w formie bonu, który można wykorzystać przy kolejnych zakupach.

Zniżki na transport z Kartą Dużej Rodziny
Transport to również branża, w której można liczyć na zniżki, jeśli w naszym portfelu znajduje się Karta Dużej Rodziny. Ulgi przede wszystkim przyznają… stacje benzynowe. To bardzo dobrze, ponieważ z dużą rodziną najwygodniej podróżuje się samochodem, a przy cenach paliwa każda ulga jest na wagę złota. W niektórych miastach Karta Dużej Rodziny ulgi daje również w firmach taxi. Komunikacja miejska, busy, pociągi, a nawet samolot – tam też można spodziewać się zniżek dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

ZOBACZ TEŻ: Karta dużej rodziny. Duża rodzina - duża zniżka >>>

Aplikacja mobilna Karty Dużej Rodziny
Ponieważ z Karty Dużej Rodziny można korzystać zarówno w jej materialnej formie (plastikowa karta), jak i w wersji mobilnej (aplikacja), jest to tym bardziej wygodne. Aplikacja mobilna ma nie tylko tę zaletę, że zawsze przy nas jest nasza Karta Dużej Rodziny. Lista zniżek, która znajduje się w aplikacji, znacznie ułatwia korzystanie z dostępnych rabatów dla posiadaczy karty. Można z nią też szybko zaplanować zakupy tam, gdzie będzie to dla nas bardziej korzystne. Jeśli nie korzystamy z aplikacji mobilnej, ale chcemy wiedzieć, gdzie przyda nam się Karta Dużej Rodziny, lista zniżek znajduje się również na stronie internetowej programu i jest na bieżąco aktualizowana.

Karta Dużej Rodziny – partnerzy. Kto oferuje ulgi i zniżki posiadamy Karty?

Jak już wspomniano, Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny ulgi i zniżki daje w wielu kategoriach. Możemy korzystać z nich na terenie całej Polski, dlatego warto wiedzieć, które ogólnopolskie firmy honorują Kartę Dużej Rodziny. Przed wyjazdem do danej miejscowości warto natomiast sprawdzić, które z lokalnych przedsiębiorstw przygotowały ofertę partnerską. To właśnie dlatego tak bardzo opłaca się Karta Dużej Rodziny – partnerzy biorący udział w programie to najlepsza zachęta do wyrobienia karty i aktywnego z niej korzystania. Oprócz lokalnych firm, do programu przystąpiło wielu partnerów, którzy swoje usługi świadczą w całym kraju. Są to m.in.:

  • księgarnia Bonito
  • księgarnia Świat Książki
  • kina Helios
  • Orange
  • PSB Mrówka
  • Biga
  • 5.10.15.
  • Martes Sport
  • BZ WBK
  • PKO
  • Lux Med
  • Carrefour
  • Simply Market
  • Piotr i Paweł

Co daje w tych i innych firmach Karta Dużej Rodziny? Partnerzy dają bardzo różne zniżki i ulgi posiadaczom karty: mogą to być rabaty na zakupy (cały koszyk lub wybrane grupy produktów) czy zwolnienie z niektórych opłat (np. w banku - z miesięcznej opłaty za kartę do rachunku płatniczego). Szczegóły zawsze najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej programu, gdzie znajdziemy listę partnerów i oferowane przez nich ulgi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny – PKP

Dla tych, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny, PKP również ma ciekawe oferty. Dzięki temu rodzinne podróżowanie może być o wiele tańsze. Przede wszystkim dużym udogodnieniem są zniżki ustawowe, na które może liczyć każdy, w czyim portfelu znajduje się Karta Dużej Rodziny – PKP (mamy tutaj na myśli wszystkich krajowych przewoźników kolejowych) dla posiadaczy karty daje:

  • 37% zniżki dla rodziców lub małżonków na bilety jednorazowe
  • 49% zniżki dla rodziców lub małżonków na bilety miesięczne

Ponadto wielu przewoźników wprowadza do swoich ofert dodatkowe ulgi dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Np.:

  • 30% zniżki podczas wspólnej podróży dwóch osób posiadających Kartę oferuje PKP Intercity
  • Koleje Śląskie w dni wolne od pracy posiadaczom Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny daje 50% ulgi (rodzice lub opiekunowie) i 30% ulgi (dzieci i młodzież) na przejazdy
  • Koleje Wielkopolskie posiadaczom Karty Dużej Rodziny oferują nabycie Karty Wielkopolskiej w cenie o 20 złotych niższej od ceny nominalnej

Karta Dużej Rodziny – dla kogo? Ile dzieci trzeba mieć, by dostać Kartę Dużej Rodziny?

Nie każdy może cieszyć się ze zniżek, jakie daje Karta Dużej Rodziny. Dla kogo jest Karta i kiedy można się o nią ubiegać? To jedne z najczęstszych pytań, jakie padają od osób, które zainteresowała Karta Dużej Rodziny. Ile dzieci trzeba mieć, by móc otrzymać Kartę to równie często zadawane pytanie.
Zasady są proste: niezależnie od tego, jakie ma się dochody, każdej wielodzietnej rodzinie przysługuje Karta Dużej Rodziny. Ile dzieci w rodzinie czyni ją wielodzietną? Troje. Istotne jest to, że by móc otrzymać Kartę Dużej Rodziny przynajmniej troje dzieci w rodzinie powinno:

  • mieć nieukończone 18 lat lub
  • mieć nieukończone 25 lat, jeśli uczy się w szkole (również wyższej)

Ograniczenie wiekowe nie obowiązuje w przypadku dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kartę Dużej Rodziny otrzymuje każdy członek rodziny spełniający warunki, czyli:

  • rodzic (również zastępczy) – otrzymuje Kartę dożywotnio
  • dziecko – do 18. bądź 25. roku życia, a niepełnosprawne – na czas, na który zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności

Sprawa jest prosta, kiedy mamy małżeństwo z trójką własnych dzieci – wówczas jest oczywiste, że rodzinie przysługuje Karta Dużej Rodziny. Dla kogo jednak jest Karta, kiedy np. małżonkowie wychowują wspólnie dzieci, których rodzicem jest tylko jeden z małżonków? Czy Karta Dużej Rodziny przysługuje również rodzicowi, któremu zostały odebrane prawa rodzicielskie? Wszelkie takie nietypowe przypadki zostały opisane w FAQ programu. Wątpliwości można także rozwiązać, kontaktując się z infolinią.
Od 2019 zostaną wprowadzone zmiany – z Karty Dużej Rodziny będą mogli korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na swoim utrzymaniu przynajmniej trójkę dzieci. Nie będzie miał zatem znaczenia wiek dzieci i o Kartę będą mogli ubiegać się nawet ci rodzice, których dzieci dzisiaj są już od dawna dorosłe.

Karta Dużej Rodziny – wniosek: skąd go wziąć, jak wypełnić, gdzie złożyć? Ile się czeka na Kartę Dużej Rodziny?

Jeśli przysługuje nam Karta Dużej Rodziny, wniosek jest przepustką do jej otrzymania. Możemy go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bądź też otrzymać w jednostce, która te wnioski przyjmuje, w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. By cała rodzina (wszyscy uprawnieni członkowie) otrzymała Karty Dużej Rodziny, wystarczy złożyć jeden wniosek – może to zrobić każda osoba pełnoletnia będąca członkiem rodziny.
Wniosek o Kartę Dużej Rodziny składa się z kilku stron i należy w nim podać takie informacje jak m.in.:

  • miejsce zamieszkania i dane kontaktowe wnioskodawcy
  • dane każdej osoby, która ma otrzymać Kartę
  • w przypadku dzieci niepełnosprawnych: stopień niepełnosprawności i okres ważności orzeczenia
  • w przypadku dzieci uczących się: planowany termin zakończenia nauki w danej szkole

Kiedy chcemy, by została nam wydana Karta Dużej Rodziny, wniosek powinien zostać uzupełniony o odpowiednie dokumenty, np.:

  • dokument tożsamości rodzica i oświadczenie, że rodzic nie został pozbawiony praw rodzicielskich ani w nich ograniczony
  • akt małżeństwa, kiedy małżonkiem rodzica jest osoba nie będąca rodzicem dzieci oraz jej dokument tożsamości
  • dokumenty tożsamości dzieci
  • oświadczenie o planowanym terminie zakończenia nauki w danej szkole w przypadku dzieci powyżej 18. roku życia, uczących się
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w przypadku dzieci niepełnosprawnych

Kiedy wniosek jest złożony, pozostaje nam tylko oczekiwanie na to aż dotrze do nas Karta Dużej Rodziny. Ile się czeka na otrzymanie Karty? Maksymalny czas oczekiwania wynosi do 60 dni, ale z reguły większość wniosków jest rozpatrywana w dużo krótszym czasie. Wniosek o Kartę Dużej Rodziny powinien być przez każdą gminę rozpatrywany niezwłocznie, a w wyjątkowych przypadkach sprawa powinna być załatwiona:

  • do miesiąca – jeśli konieczne jest postępowanie wyjaśniające
  • do dwóch miesięcy – jeśli sprawa jest szczególnie skomplikowana

Białostocka Karta Dużej Rodziny

Oprócz Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, funkcjonują także jej lokalne odpowiedniki – w tym Białostocka Karta Dużej Rodziny. Program działa od 1 września 2013 roku i podobnie jak Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, daje szereg ulg i zniżek dużym rodzinom.
Białostocka Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, w których:

  • wychowywanych jest co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat (lub do 26 lat, o ile się uczą lub studiują), zamieszkałych w Białymstoku
  • prowadzone jest wspólne gospodarstwo domowe

Z Białostocką Kartą Dużej Rodziny można liczyć na zniżki:

  • przy zakupie okresowych biletów w Białostockiej Komunikacji Miejskiej (50% od ceny biletu normalnego dla rodziców i opiekunów, 75% od ceny biletu normalnego dla dzieci, darmowe przejazdy do 18 roku życia dla dzieci i młodzieży z rodzin, w których jest co najmniej 5 dzieci)
  • w opłatach za miejscowe żłobki i przedszkola (50%)
  • na bilety wstępu do miejskich instytucji kultury oraz obiektów sportowych (50%)

Nośnikiem Białostockiej Karty Dużej Rodziny jest Białostocka Karta Miejska, która jest bezpłatnie wydawana w POK BKM. Wniosek o rejestrację w programie BKRD można złożyć internetowo bądź osobiście w POK BKM.

"Chcemy dotrzeć także do mniejszych miejscowości". Karta Dużej Rodziny dostępna jako aplikacja mobilna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto