Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki Białystok! Multimedialna makieta barokowego miasta [zdjęcia]

dor
Po roku prac możemy cieszyć się makietą barokowego Białegostoku wzbogaconą o urokliwe widowisko multimedialne.

To jest wyjątkowa podróż w czasie - zachęca Lucyna Lesisz, szefowa Muzeum Historycznego, gdzie po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w nowym anturażu stała wystawa „Białystok - makieta barokowego miasta”.

I właśnie wokół tej jednej z największych w kraju makiet prezentowanych w muzeach rozgrywa się cała narracja ekspozycji. Jej kanwą są dzieje osiemnastowiecznego Białegostoku, naszego „Wersalu Północy”. Teraz to już nie jest tylko przysłuchiwanie się gawędzie kustosza, ale prawdziwe multimedialne show.

TU ZOBACZ KONIECZNIE:

W nim główną rolę odgrywa światło, które z ciemności po kolei wydobywa ważne miejsca w mieście rozbudowującym się wokół Pałacu Branickich. A że Jan Klemens wraz z małżonką Izabelą byli wielkimi miłośnikami muzyki, przemyślny mapping, czyli rzutowanie obrazów wpisane w określoną przestrzeń (w tym wypadku makietę miasta) pozwoli nie tylko usłyszeć barokowe nuty płynące z głośników, ale wręcz zobaczyć je wydobywające się z pałacu.

Multimedialna podróż zabierze widzów do pałacowych ogrodów, pozwoli przyjrzeć się ówczesnemu założeniu alejek, mnogości rzeźb, na tafli wielkiego stawu nagle pojawi się cień rzeźby Satyra. Ruszymy w podróż dawnymi uliczkami, miniemy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP (zanim wyrośnie dzisiejsza bazylika musi minąć jeszcze ponad 150 lat), zatrzymamy się na chwilę przy Ratuszu, przekonamy się, że na rogu Rynku i ulicy Suraskiej funkcjonował budynek poczty.

A wszystko to według scenariusza Piotra Niziołka, po polsku, rosyjsku bądź angielsku, w dodatku w wyremontowanej sali ze zrekonstruowaną sztukaterią i freskami odtworzonymi przez Leona Naumiuka.

Makieta w muzeum

Dostępna w Muzeum Historycznym makieta przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku. Miasto było wtedy jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzało powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Aby odtworzyć jak najwierniej jego wygląd, przy realizacji makiety korzystano ze źródeł archiwalnych i kartograficznych. Jej wymiary to 5 x 3,5 m.

Na makiecie oprócz usytuowania poszczególnych budynków, uwzględniono także materiały, z których zostały wykonane, rzeźbę terenu, cieki wodne, bramy, ogrodzenia itd. Losy miasta w kolejnych stuleciach – zabory, zniszczenia I i II Wojny Światowej, pozbawiły go większości zabytków z tego okresu. Makieta daje unikatową możliwość obserwacji miasta i rezydencji hetmańskiej w jej największym rozkwicie.

Pokazy planowane są na sobotę i niedzielę. Obowiązują zapisy pod numerami telefonów: 517 484 349, 85 748 21 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto