Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak robić dobre zdjęcia - poradnik [WIDEO]

Oprac. Karolina Misztal
Jak zrobić dobre zdjęcie? Najlepiej wychodzą fotografie niepozowane, zwykłych sytuacji. Dlatego bądź obserwatorem. Fotografuj z boku, ale nigdy z tyłu.
Jak zrobić dobre zdjęcie? Najlepiej wychodzą fotografie niepozowane, zwykłych sytuacji. Dlatego bądź obserwatorem. Fotografuj z boku, ale nigdy z tyłu. 123rf
Jak zrobić dobre świąteczne zdjęcie, by nie tylko budziło wspomnienia, ale też dobrze wyglądało. Oto poradnik Lidii Popiel.

Poradnik, jak zrobić dobre zdjęcie. Zwłaszcza świąteczne.

Unikaj ustawiania i reżyserowania. Bądź obserwatorem. Fotografuj z boku, ale nigdy z tyłu. A jeżeli zdjęcie ma być pozowane, poproś o uśmiech. Najlepiej powiedzieć coś zabawnego, by wywołać niewymuszoną radość.

Zostań mistrzem gwiazdkowej fotografii i wygrywaj nagrody

Pamiętaj – zrób więcej niż jedno ujęcie. Będziesz mógł wybrać to najbardziej korzystne. Święta to rodzina i bliskość. Nie bój się więc ciasnych kadrów. Zdjęcia rób, gdy atmosfera jest luźna, a fotografowani chętni do wspólnych zdjęć. Zdjęcia możesz wysłać na konkurs fotograficzny - informacje poniżej.

Podekspozycja i zdjęcie prześwietlone. Czy niepoprawność techniczna to błąd?

Właściwy punkt widzenia
Nie podchodź za blisko. Nikt nie lubi mieć obiektywu blisko twarzy, a tym bardziej widzieć się na zdjęciu zniekształconym. Zachowaj odległość przynajmniej półtora metra. Unikaj fotografowania przesadnie z góry lub z dołu. Staraj się fotografować na poziomie klatki piersiowej lub oczu. Kontroluj tło, tak by np. z głowy nie wyrastała babci paproć wisząca na ścianie. Rób zdjęcia w pionie i poziomie.

Wykorzystaj atmosferę
Umieść zdjęcie w czasie. Skoro są święta, to pokaż na nich choinkę, opłatek czy stół wigilijny. Skomponuj zdjęcie tak, by oddało świąteczny klimat. Zadbaj o szczegóły, zwłaszcza jeśli pokusisz się o świąteczny reportaż. Pamiętaj, że święta to nie tylko Wigilia, ale także przygotowania do niej, nakrywanie stołu, wypatrywanie pierwszej gwiazdki, łamanie się opłatkiem, rozpakowywanie prezentów... Bądź kreatywny i ułóż własną świąteczną historię.

Fotografujemy we wnętrzach, czyli jak zrobić ładne zdjęcia w domu

A co zrobić, by zdjęcia były jeszcze lepsze technicznie? Wykorzystaj możliwości aparatu.

Możliwości ISO
Spróbuj wykorzystać światło zastane, nie używając lampy błyskowej. Włącz maksymalnie dużo świateł w pomieszczeniu i ustaw wyższą czułość 400, 800 lub więcej. Sprawdź efekt na podglądzie. Jeżeli zdjęcie jest zbyt ciemne lub występuje widoczny efekt ziarna, uruchom lampę błyskową.

Zadbaj o balans bieli
Sztuczne światło w pomieszczeniach nie sprzyja naturalnemu odwzorowaniu barw. Często zdjęcia są zażółcone. Zwróć uwagę, jakie światło wypełnia pokój i wybierz odpowiedni balans bieli (white balance) w opcjach swojego aparatu.

Kadrowanie, czyli dlaczego czasami można uciąć komuś rękę? - Lidia Popiel dla "Świeć się z Energą"

Rozprosz błysk lampy
Błysk lampy wbudowanej w aparat powoduje spłaszczenie i nadmierne oświetlenie osoby fotografowanej. Twarze wydają się być świecące, a oczy czerwone. Idealnie jest, jeśli posiadasz zewnętrzną lampę błyskową. Wówczas odbijaj światło, kierując palnik lampy w stronę sufitu bądź ściany. Jeśli nie posiadasz lampy zewnętrznej, spróbuj przełączyć aparat w tryb nocny, by zneutralizować błysk lampy. Aparat wybierze dłuższy czas otwarcia migawki, ale wciąż będzie doświetlał otoczenie lampą.

Wypróbuj tryb makro
Część aparatów posiada tryb makro. Użyj go do fotografowania obiektów dekoracyjnych, szczegółów takich jak igły na choince, stroiki, bombki czy świece.

Użyj trybu zdjęć seryjnych
Uwiecznij taki moment, jak rozpakowywanie prezentów i zastosuj tryb zdjęć seryjnych w aparacie. Łatwiej będzie uchwycić ulotny moment radości i zarejestrować to, co najważniejsze, na zdjęciu, czyli po prostu ludzkie emocje. Tryb zdjęć seryjnych stosuj także przy innych okazjach, które wymagają szybkiej reakcji.

Świeć się, czyli fotografujemy iluminacje świąteczne nocą

Zastosuj efekt bukeh
Magicznie rozmazane tło, które określa się jako efekt bukeh, to idealny pomysł na świąteczne zdjęcie. Osoba fotografowana znajduje się na pierwszym planie, a w tle migające światełka np. choinki. Skorzystaj z priorytetu przysłony A/Av i ustaw przysłonę na najniższą możliwą wartość, np. f/2.8. Ostrość ustaw wówczas na modela, a światełka same się rozmyją. Nie używaj lampy błyskowej.

Sfotografuj gwiazdki na choince
Uzyskasz efekt gwiazdek na oświetleniu świątecznym, np. choinkowym, stosując mniejszy otwór przysłony, np. f 1/16 (w aparatach kompaktowych będzie to w większości f/1.8). Efekt ten powstaje dzięki zjawisku załamywania się światła na krawędziach listków przysłony. Liczba promieni światła zależy od ich liczby.

Zrób zdjęcie próbne i eksperymentuj...
Poznaj swój aparat i jego możliwości. Nie bój się eksperymentować. Zmieniaj ustawienia, baw się i ucz. Im lepiej poznasz swój aparat, tym łatwiej Ci będzie wykorzystać jego możliwości.

Nie zapomnij o sobie
Fotografujący również jest uczestnikiem świąt i powinien znaleźć się na zdjęciach. Użyj statywu lub ustaw aparat na stole i uruchom samowyzwalacz.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem, smartfonem i tabletem
Po urządzenia mobilne sięgamy najchętniej. Mimo że współczesne smartfony starają się nawiązywać do prostych aparatów kompaktowych, to jednak ich możliwości są ograniczone. Tu z pomocą przychodzi cała gama programów graficznych dla urządzeń mobilnych, które pozwolą skorygować fotografię lub udoskonalić ją, wykorzystując gotowe efekty graficzne.

Gdy już wykonasz zdjęcie i Ci się ono spodoba, pochwal się nim, wrzuć na Instagram i oznacz #swiecsie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto