Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głodny bóbr na bulwarach w Supraślu [WIDEO]

krk
S.Kowalczyk
Na bulwarach w Supraślu Internauta spotkał wygłodniałego bobra. Postanowił uwiecznić go na filmie. Zwierzak nic sobie nie robił z towarzystwa kamerzysty

Co je bóbr?

Wymagania siedliskowe bobrów są bardzo zróżnicowane. Najchętniej zajmują one tereny niskie - pobrzeża nizinnych cieków i jezior, rowy melioracyjne, bagienka śródleśne i śródłąkowe.

TU ZOBACZ:

Bobry są roślinożercami, choć dawniej uważano że potrafią polować także na ryby. Jedzą prawie wszystkie gatunki roślin przybrzeżnych i wodnych. Późną wiosną, latem i wczesną jesienią żywią się głównie roślinnością zielną. Począwszy od października intensywnie tną krzewy i drzewa, magazynując je na zimę. Również wtedy wyraźnie przybierają na wadze gromadząc tłuszcz. Preferują osikę i wierzby, w dalszej kolejności brzozę, leszczynę i inne liściaste.

Bobry lubią podlaskie lasy

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce żyje ok. 89 tys. tych zwierząt. Tylko w lasach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych żyje ich ok. 15 tys., jak wynika z obserwacji leśników na terenie Nadleśnictwa Giżycko mieszka ponad 800 osobników. Jeszcze pół wieku temu gryzonie te zamieszkiwały jedynie Suwalszczyznę, było ich wtedy zaledwie 200 sztuk.

TU ZOBACZ Jak sokół zjadł wróbla na balkonie w Białymstoku [UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Bóbr europejski to największy gryzoń Eurazji. Masa ciała zwierzęcia to 13–16 kg, długość 90–140 cm, a długość ogona 20–24,5 cm. Przednie kończyny ma bardzo zręczne i chwytne, tylne – mocne i masywne, z palcami spiętymi błoną pławną. Spłaszczony ogon z rogową łuską pełni rolę steru w wodzie, podpory na lądzie, jest również magazynem tłuszczu. Trzecia, przezroczysta powieka oraz fałdy skórne zamykające kanały uszne i nosowe umożliwiają pracę pod wodą.

Dla bobra człowiek nie przeszkadza

Bóbr jest jednym z niewielu gatunków zwierząt, które potrafią przystosowywać środowisko do własnych potrzeb. Człowiek i bóbr mają ze sobą wiele wspólnego – żyją w rodzinach, potrafią przystosowywać się do zmiennych warunków środowiska, są indywidualistami. W warunkach postępującego przekształcania środowiska przyrodniczego często dochodzi do konfliktów na linii bóbr – człowiek. Jednak o ile działalność człowieka bardzo rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać właściwe stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód. Miejsca zamieszkałe przez bobry są atrakcyjne dla człowieka pod względem estetycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto