Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Super Sołtys powiatu szamotulskiego: Maria Akacka

Redakcja
Wśród wielu osiągnięć sołectwa Maria Akacka wskazuje na rozpoczęcie budowy świetlicy wiejskiej wraz z remizą strażacką. Przekonuje, że nie byłoby to możliwe bez wsparcia mieszkańców
Wśród wielu osiągnięć sołectwa Maria Akacka wskazuje na rozpoczęcie budowy świetlicy wiejskiej wraz z remizą strażacką. Przekonuje, że nie byłoby to możliwe bez wsparcia mieszkańców Magda Prętka
Maria Akacka, sołtys Zajączkowa i Super Sołtys powiatu szamotulskiego, jest społecznikiem z powołania. Nie lubi mówić o sobie i o tym, co wywalczyła dla sołectwa. W rozmowie z nami przekonywała, że żadna inicjatywa w Zajączkowie nie miałaby racji bytu bez mieszkańców – ich wsparcia, zaangażowania i oddania dla spraw wsi. Każdego dnia przyświeca jej myśl integracji społeczności lokalnej, bo tylko razem – jak sama mówi – faktycznie można coś zdziałać...

Z Marią Akacką, sołtysem Zajączkowa – zwyciężczynią plebiscytu na Super Sołtysa 2013 roku powiatu szamotulskiego rozmawiają Paulina Śliwa i Magda Prętka

Gratulujemy zwycięstwa w plebiscycie na Super Sołtysa! Czy mogłaby Pani opowiedzieć o sobie, rodzinie? Dlaczego postanowiła Pani kandydować na sołtysa Zajączkowa?
Sołtysem Zajączkowa jestem już drugą kadencję. Kandydowałam, bo chciałam coś zrobić dl tej wsi. Chciałam ożywić i zintegrować mieszkańców. Jestem bardzo zaskoczona, że zwyciężyłam w plebiscycie. Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia – bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddawali głosy. Mam 57 lat, trzech żonatych synów, pięć wnuczek.

Co się działo w Zajączkowie podczas Pani kadencji?
Wraz z mieszkańcami zaczęliśmy organizować różne imprezy. Zaczynaliśmy od mniejszych, takich jak: Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, kuligi, ogniska. Drugi rok z rzędu organizujemy większe przedsięwzięcia – festyny: majówkę i Święto Pyry. Dzięki wypracowanym środkom własnym (pochodzącym z festynów) byliśmy parokrotnie w górach i nad morzem. W tym roku też wybieramy się nad morze. Wielka w tym zasługa naszych mieszkańców.

Trzeba przyznać, że Zajączkowo faktycznie się rozwija. W październiku do użytku oddana zostanie nowa świetlica wiejska wraz z remizą strażacką. Jak doszło do realizacji tego zadania?
17 maja staraniem Rady Sołeckiej i OSP w Zajączkowie ruszyła budowa wspomnianych obiektów. A jak to się zaczęło? Dzięki przychylności radnych Miasta i Gminy Pniewy - z inicjatywy burmistrza Pniew - podjęto w grudniu 2011 uchwałę, która umożliwiła opracowanie projektu i kolejne etapy pozyskiwania środków finansowych. Już za kilka miesięcy mieszkańcy i strażacy OSP z Zajączkowa będą mogli wspólnie usiąść w nowym obiekcie i korzystać ze wszystkich możliwości oraz najlepszych warunków, jakie umożliwia nowa świetlica wiejska i strażnica OSP. Powstaje ona z dofinansowania LGD KOLD i środków gminnych, a strażnica w całości ze środków gminnych. Trzeba jednak stanowczo zaznaczyć, że bez pomocy mieszkańców byłoby naprawdę trudno. To oni motywują do działania i pochylenia się nad problemami wioski.

Wśród niewątpliwych „sukcesów” wioski należy przy tym wspomnieć o rozpoczętych już działaniach na Jeziorem Zajączkowskim...
W tej chwili dostęp do jeziora jest przez wejście pałacowe. W minioną w sobotę 1/3 mieszkańców Zajączkowa zebrała się i oczyściła teren przy tym jeziorze. Wkrótce, dzięki działaniom burmistrza Pniew, zostaną podjęte kroki, które umożliwią dostęp do naszego kąpieliska. Dzięki temu życie w Zajączkowie na pewno się ożywi. W planach jest uporządkowanie samej plaży w przyszłym roku, zagospodarowanie terenu. W tej chwili jednak najważniejsze jest to, aby mieszkańcy mieli normalny dostęp do jeziora, gdyż do tej pory, tak jak wspomniałam, funkcjonowało tylko dojście przez pałac, a to z kolei jest ograniczone w czasie (brama otwarta jest tylko w wyznaczonych godzinach – przyp. red.). Cieszymy się, że wkrótce to się zmieni.

Jak się Pani współpracuje z mieszkańcami Zajączkowa?
Wspaniale. Pomogą we wszystkim, o co ich poproszę. Ze swoimi problemami przychodzą też do mnie. Niemniej jednak ich integracja i zgoda mogą być przykładem dla innych sołectw.

Jakimi cechami powinien odznaczać się sołtys?
Sołtys powinien być aktywny, dyspozycyjny, widzieć potrzeby innych ludzi. Powinien starać się, by ich integracja była jak największa. Nie można myśleć o sobie, należy spojrzeć szczerzej – przez pryzmat całej społeczności.

Jakie ma Pani plany na przyszłość?
W przyszłym roku planujemy zrobienie gminnych dożynek – samodzielnie jako sołectwo. Poza tym, chciałabym robić jeszcze więcej na rzecz mieszkańców, ale nie zawsze jest to możliwe, ze względów finansowych – budżet gminy jest ograniczony. Staramy się jednak walczyć o swoje – chcemy, aby wieś żyła i prężnie się rozwijała. Już dziś, a w zasadzie to od dłuższego czasu, jestem dumna z tego , że – przede wszystkim dzięki mieszkańcom – nasza wieś pięknieje z dnia na dzień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto