Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces akcji badania nerek w Białymstoku

RO
fot. Andrzej Zgiet/Kurier Poranny
Blisko 400 osób przebadało , 26 kwietnia 2012 r., w Międzynarodowym Centrum Dializ (Grupa Fresenius) przy Szpitalu MSWiA w Białymstoku, krew pod kątem chorób nerek.

Akcja Nefrotest, w ramach której odbyło się badanie, ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych. Organizatorem kampanii jest Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Eurodial (Grupa Fresenius) - właściciel stacji dializ przy szpitalu MSWiA.

Na badania w ramach akcji Nefrotest przyszło więcej osób, niż było zarejestrowanych. „Bardzo cieszymy się z tego, że mieszkańcy Białegostoku tak żywo zareagowali na nasz apel o zwrócenie uwagi na nerki. Panuje powszechna opinia, że Polacy obawiają się badań, ale duże zainteresowanie akcją przeczy tej tezie. Obowiązywała rejestracja, lecz dzięki wyjątkowej mobilizacji całego zespołu, w tym przede wszystkim pielęgniarek z naszej stacji dializ, udało się przebadać wszystkich chętnych. Cieszyliśmy się szczególnie z wizyty wiceprezydent miasta, pani Renaty Przygodzkiej, ponieważ jej postawa, to świetna reklama profilaktyki chorób nerek” - mówi dr n. med. Marek Kalinowski, szef Międzynarodowego Centrum Dializ znajdującego się w przy Szpitalu MSWiA w Białymstoku. Kolejna tura badań (również dla ok. 400 osób) będzie przeprowadzona 14 czerwca. Rejestracja na te badania jest już zakończona.

W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań pod kątem chorób nerek, mimo że schorzenia te są bardzo groźne - nie tylko ze względu na poważne konsekwencje dla organizmu, ale również dlatego, że większość z nich przebiega przez długi czas bezobjawowo. „W ramach kampanii Nefrotest chcemy przypomnieć Polakom, że aby skutecznie leczyć choroby nerek trzeba je jak najwcześniej wykryć, m.in. poprzez regularne badania moczu i krwi. To proste i bezbolesne testy, dające szybką odpowiedź czy i jak bardzo nerki są uszkodzone. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze są rokowania – na wczesnych etapach chorobę można często całkowicie wyleczyć lub znacznie spowolnić jej rozwój” - tłumaczy dr Kalinowski. „My na co dzień mamy do czynienia z osobami, których dializy utrzymują przy życiu, bo ich nerki odmówiły posłuszeństwa. Dzięki akcji Nefrotest zdiagnozowaliśmy już w całym kraju około 200 osób chorych, którzy trafili pod opiekę specjalistów. Ci ludzie najprawdopodobniej unikną uciążliwych dializ. Wcześnie wykryte choroby nerek mogą często być wyleczone farmakologicznie” - dodaje dr Kalinowski.

W ramach akcji Nefrotest w różnych miejscach Polski przebadane zostały już ponad 3, 5 tys. osób. Wyniki ok.8- 10 proc. były niezgodne z normami. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji może mieć kłopoty związane z niewydolnością nerek. Problemem jest fakt, że większość osób nie wie o swojej chorobie. Zaczynają one bowiem doskwierać dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju choroby.

Osoby, które chciałyby sprawdzić stan swoich nerek mogą to zrobić wykonując proste testy. O skierowanie na badanie ogólne moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi należy poprosić lekarza rodzinnego. Takie analizy laboratoryjne można też wykonać bez skierowania w każdym laboratorium na własny koszt. Ogólne badanie moczu kosztuje kilka złotych.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, składający się z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto