Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kalejdoskop 2015. Artyści pokazali taniec pełen emocji [ZDJĘCIA]

(krk)
Podczas Festiwalu Kalejdoskop można się było zetknąć z różnymi odcieniami tańca współczesnego.
Podczas Festiwalu Kalejdoskop można się było zetknąć z różnymi odcieniami tańca współczesnego. Wojciech Wojtkielewicz
Podczas Festiwalu Kalejdoskop można się było zetknąć z różnymi odcieniami tańca współczesnego. Festiwal odbył się już po raz 12. Kulminacyjnym momentem był niedzielny spektakl w Zmianie Klimatu.

XII edycja podjęła temat tożsamości Europy Środkowo–Wschodniej. Na festiwal zaproszono 56 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Podczas tegorocznego „Kalejdoskopu” zrealizowanych zostanie dwadzieścia wydarzeń. W ciągu czterech festiwalowych dni, poza spektaklami, odbył się projekty warsztatowe, wystawy rysunków, projekcje filmów oraz panel dyskusyjny.

Podczas ostatnich edycji prezentowaliśmy dorobek artystów polskich – mówiła przez festiwalem Joanna Chitruszko, jedna z organizatorek Festiwalu Kalejdoskop. - Teraz chcemy przyjrzeć się tańcowi w szerszym, europejskim kontekście.

Trzy niezależne tancerki związane z Warszawą Weronika Pelczyńska, Iza Szostak, Magda Jędra przeprowadziły dochodzenie w sprawie przyszłości Europy. Aurora Lubos, artystka związana z gdańską i brytyjską sceną tańca, opowiadziała o problemach społecznych poprzez poruszający performans „Akty”.

Bytomski Teatr Rozbark w choreografii Ivgi i Grebena nawiązał do transformacji, jaka zaszła w Rosji i w krajach bloku wschodniego, natomiast Sopocki Teatr Tańca w choreografii Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka przedstawił dwuaktowy spektakl inspirowany życiorysami Franza Kafki i Henri Toulouse-Lautreca.

W wykonaniu Iwony Olszowskiej i Natalii Iwaniec obejrzeliśmy spektakl inspirowany językiem ruchowym GaGa. Z kolei białoruskie artystki Olga Skvortsova i Anya Korzyuk postawiły pytanie o sposoby postrzegania samego siebie i zachowań kulturowych.

Na scenie zaprezentowali się również performerzy z Litwy - Arts Printing House w choreografii Deborah Light oraz Ukrainy - Anton Ovchinnikov i Anton Safonov.
Na festiwalu nie zabrakło także białostockich tancerzy. W spektaklu Karoliny Garbacik artyści poprzez metafory zwierząt pokazali ludzkie zachowania, emocji, słabości, wzajemne relacje i zależności.

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Partnerami tegorocznego przedsięwzięcia były m.in. Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Policealne Studium Wokalno-Aktorskie i Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto