Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożywotniacy odc. 3. Zabójca z Białegostoku w programie Polsatu. "Czapa" zabił toporkiem swoich dwóch szefów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
22 maja telewizja Crime+Investigation Polsat pokaże trzeci odcinek nowego polskiego programu dokumentalnego pt. „Dożywotniacy”. W najbliższym odcinku poznamy historię pochodzącego z Białegostoku Krzysztofa Zalewskiego, który w 2002 roku zabił dwójkę swoich szefów, właścicieli baru „Wrzos” w Wyszkach. Sąd uznał Zalewskiego za człowieka szczególnie niebezpiecznego, dlatego skazał go na dożywocie i zadecydował, że mężczyzna będzie mógł się starać o skrócenie kary dopiero po 40 latach.

Krzysztof, ksywa „Czapa”, wychował się pod Białymstokiem. Od lat młodzieńczych był bandziorem i spędzał życie głównie w więzieniu. Koledzy z kryminału zatrudnili go w barze pod Białymstokiem, który był przykrywką agencji towarzyskiej. Czapa był wielki, napakowany i brutalny, więc nadawał się na ochroniarza w miejscu, w którym często dochodziło do awantur.

ZOBACZ TEŻ: Dożywotniacy online - odcinek 1: Zabójstwo przy Traugutta w Białymstoku. Białostoczanin w nowym programie Polsatu

Do baru często przychodził także Piotr G., zwany „Małolatem”, kolega Zalewskiego. 20 lutego 2002 roku doszło do sprzeczki pomiędzy Czapą, jego kolegą, a właścicielami lokalu Kazimierzem i Tomaszem. Zalewskiemu rzucił się w oczy strażacki toporek i w furii zabił swoich szefów kilkunastoma ciosami.

Sąd uznał Zalewskiego za człowieka szczególnie niebezpiecznego, dlatego będzie mógł się starać o skrócenie kary dopiero po 40 latach. Na razie odsiedział 18 lat.

Dożywotniacy. Odc. 3 – Krzysztof Zalewski
Środa, 22 maja o godz. 22.00 na Crime+Investigation Polsat

Dożywotne pozbawienie wolności jest obecnie najsurowszym wymiarem kary przewidzianym przez polski kodeks karny z 1997 roku. Zastąpiło ono karę śmierci, którą stosowano do końca lat 80. XX wieku. Wyrok skazujący na karę dożywotniego pozbawienia wolności orzekany jest, gdy w grę wchodzi zabójstwo kwalifikowane – muszą temu towarzyszyć wyjątkowe okoliczności, takie jak szczególne okrucieństwo, użycie materiałów wybuchowych, akt terroryzmu, dręczenie, rozbój, czy wzięcie zakładnika. W nowej lokalnej produkcji telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat pt. „Dożywotniacy” (środy od 8 maja o 22:00) spotkamy się w cztery oczy z osobami skazanymi na dożywocie i dowiemy się, dlaczego zostali skazani, czy pobyt w więzieniu wpłynął na nich i
najważniejsze – czy żałują tego, co zrobili.

Obecnie w polskich więzieniach z prawomocnym wyroki 441 osób1 odbywa karę dożywocia, z czego 21 osób ma status niebezpiecznych. Skazani odbywają kary w 15 polskich więzieniach, a najwięcej „dożywotniaków” przebywa w zakładach we Wrocławiu (50), Opolu (46) i Poznaniu (45). Skazany na dożywocie może ubiegać się o złagodzenie kary najwcześniej po 25 latach. Od 1998 roku jeszcze nikt ze skazanych nie wyszedł na wolność.

Nowy polski serial dokumentalny „Dożywotniacy” to zapis pięciu rozmów z zabójcami, którzy zgodzili się opowiedzieć swoje historie przed kamerą. Wypowiedzi osadzonych uzupełniają inscenizacje i komentarze ekspertów – m.in. profesorów prawa, psychologów i funkcjonariuszy służby więziennej. Bohaterowie programu do końca życia będą zmagali się ze swoją przeszłością w więziennych murach. Niektórzy z nich są wielokrotnymi mordercami, dla których ludzkie życie jest bezwartościowe, a zabicie człowieka przyszło z niewiarygodną łatwością. Inni nie wiedzą, „co w nich wstąpiło”, mówią, że to był impuls lub że byli w amoku i okazało się, że drzemie w nich „potwór”. Mimo że każdy z bohaterów programu jest inny, łączy ich jedno – każdy z nich jest mordercą, a ich jedyną nadzieją na wyjście z więzienia jest warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Hajnówka. Zabójstwo z litości w Lipinach. Ruszył proces

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto