Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Szuki Współczesnej 2015. Białystok stanie się stolicą sztuki alternatywnej [ZDJĘCIA, WIDEO]

(krk), UK
Projekt INWAZJA nie jest typowym przedstawieniem teatralnym. To gra, ruch, różowy wirus rozprzestrzeniający się po całym świecie, zarażający innych i zmuszający do przyłączenia się.
Projekt INWAZJA nie jest typowym przedstawieniem teatralnym. To gra, ruch, różowy wirus rozprzestrzeniający się po całym świecie, zarażający innych i zmuszający do przyłączenia się. Marko Brdar
To będzie jubileuszowa 30. edycja festiwalu Dni Sztuki Współczesnej. Od 28 maja do 6 czerwca 2015 w kilku lokalizacjach Białegostoku będzie można obcować z różnymi dziedzinami sztuki alternatywnej.

Artyści z dziesięciu krajów przez 10 dni zaprezentują 50 wydarzeń. Tak wygląda tegoroczna odsłona Dni Sztuki Współczesnej w liczbach. Będzie to edycja wyjątkowa, bo jubileuszowa. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 30. - od 28 maja do 6 czerwca.

- Tak naprawdę festiwal ma już 31 lat, ale jedna edycja się nie odbyła z przyczyny niezależnej od organizatorów - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury. - Tegoroczna jest dla nas bardzo ważna, bo wracamy do początków festiwalu i pragniemy przypomnieć artystów, którzy pojawiali się na pierwszych edycjach.

Dni Sztuki Współczesnej na zdjęciach

Na wystawie w siedzibie Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej można będzie zobaczyć zdjęcia z dwóch ostatnich edycji (2013-2014) Dni Sztuki Współczesnej - najstarszego i największego w Białymstoku festiwalu, od początku skupionego na teatrze alternatywnym i oryginalnych działaniach performatywnych, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. Od 1985 roku, czyli momentu swego powstania, festiwal zagościł w ponad… 90 lokalizacjach!

Do Białegostoku przyjadą m.in. legendarne Ósemki, czyli Teatr Ósmego Dnia, który na Rynku Kościuszki zaprezentuje plenerowy spektakl "Arka". Spotkać się też będzie można z jedną z członkiń Akademii Ruchu - Jolantą Krukowską.

Dni Sztuki Współczesnej to także muzyka. Odbędzie się szereg koncertów m.in. zagrają:

28 maja - Cosovel

29 maja - Masala Soundsystem (PL) / 3CK (SK) / Áron Szilágyi (HU) / Airtist (HU)

30 maja - Dj Kentaro (JP), Dj Falcon1 (PL), Dj VaZee (PL)

5 czerwca - Adrian Sherwood & Pinch (UK) / Global Diggers (PL)

6 czerwca - Red Emprez (PL) / Manoid (PL) / afterparty

Powrót do przeszłości

Do 15 czerwca będzie można bezpłatnie odwiedzać wystawę poświęconą Dniom Sztuki Współczesnej 2013-2014 w siedzibie Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w siedzibie białostockiej Opery.

Podczas DSW występowali m.in. Teatr Pieśń Kozła, Teatr Strefa Ciszy, Akademia Ruchu, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Derevo, Needcompany, Hiroaki Umeda, Teatrul Tineretului Piatra Neamt, Karbido, Teatr Provisorium, Teatr Kana, Teatr A Part, Teatr KTO, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Zion Train, Świetliki, Maria Peszek, Herbaliser, Transglobal Underground i dziesiątki innych. Od samego początku mieli swoje miejsce na DSW również artyści białostoccy (m. in. Grupa Coincidentia, Grupa Przejściowa, Teatr Malabar Hotel, Teatr Latarnia, Teatr Szkolny PWST/AT) oraz twórcy niepełnosprawni intelektualnie, m. in. związani z Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI.

Sztuka muralem stoi

Nieodłączną częścią festiwalu jest też ESSA, czyli East Side Street Art. Większość pięknych murali, które możemy podziwiać w Białymstoku, powstała właśnie w ramach ESSA. Ich autorami są m.in. Swansky, Tobias Kroeger & Base23, Morten Andersen, Stanisław Szumski.

W tym roku festiwal wkroczy m.in. do dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ul. Lipowej. Nie zabraknie też działań na osiedlach w ramach akcji towarzyszącej DSW czyli ESSA East Side Street Art. Powstaną murale na ścianach szczytowych bloków przy ul. Zwycięstwa 20 oraz Swobodnej 60.

- Bardzo liczna w tym roku jest też ekipa artystów białostockich - zapewnia dyrektorka BOK. - Pojawi się Julia Dondziło ze spektaklem "Makosz", grupa Coincidentia zaprezentuje swoją nową premierę, a taneczna Grupa Przejściowa zaprosi na przedstawienie R.A.M.A.

Będą też warsztaty dla dzieci i dorosłych przygotowane przez Krzysztofa Zemło i Adama Walnego. W specjalnym Lalkobusie w ramach akcji Teatr w zasięgu ręki pod chmurką uczestnicy posmakują rysunku, rzeźby i animacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto