Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz że.....

[email protected]
Siedziba Wodociągów Białostockich przy ul. Młynowej 52/1. Dawniej druga wieża ciśnień, która powstała w latach 1929-1932.
Siedziba Wodociągów Białostockich przy ul. Młynowej 52/1. Dawniej druga wieża ciśnień, która powstała w latach 1929-1932.
Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem tego był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ich ideą jest uświadomienie państwom członkowskim ONZ wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia wody jest „Woda i praca”
Ma pokazać, zgodnie z hasłem „Lepsza woda - lepsza praca”, że właściwa ilość i jakość wody może odmienić życie i los całych grup pracowniczych, a nawet społeczności i gospodarek. W dzisiejszych czasach prawie połowa wszystkich pracowników na świecie pracuje w sektorach bezpośrednio lub pośrednio związanych z wodą. Praktycznie istnienie niemal wszystkich miejsc pracy uzależnione jest od wody i ludzi, którzy odpowiadają za jej nieprzerwane dostawy.
Nasza woda z kranu
Prawie w połowie pochodzi z warstw leżących 80-150 metrów pod ziemią, a w drugiej części - z rzeki Supraśl. Po uzdatnieniu wysoko zaawansowaną technologią obejmującą m.in. dwuetapowe ozonowanie, woda zawiera mikroelementy konieczne dla zdrowia, a co ważne jest wolna od zanieczyszczeń i bakterii.
Jakość wody jest regularnie badana
Zajmuje się tym laboratorium Wodociągów Białostockich jak i Sanepid. Laboratorium Badania Wody Wodociągów Białostockich oznacza parametry wody przed i po uzdatnieniu oraz w sieci wodociągowej, według ustalonego harmonogramu.
Jakość wody z dużym zapasem spełnia wymogi rozporządzenia ministra zdrowia
Potwierdzają to wyniki ciągłego monitoringu.
Czasami zauważalne lekko białe zabarwienie wody z kranu jest spowodowane rozpuszczonym w niej powietrzem
Kiedy zimna woda przechodzi przez dyfuzor zamontowany w naszym kranie, powietrze jest uwalniane przez wodę. Tworzy się wtedy mnóstwo drobniutkich bąbelków. To one nadają mleczną barwę wodzie. Ale wcale nie wpływają na jej smak lub zdrowie ją pijących.
Twardość wody powodują głównie rozpuszczone w niej sole wapnia i magnezu
W żadnym stopniu nie obniża ona przydatności wody do spożycia. Warto jednak wiedzieć, że woda butelkowana określana jako średniozmineralizowana ma twardość porównywalną z białostocką wodą wodociągową. A wysokozmineralizowana ma twardość dużo większą.
Za gorszą jakość wody winę ponoszą stare, od lat nie wymieniane instalacje wewnątrz budynków.
Przedsiębiorstwa wodociągowe nie mają na to wpływu. Osady w tych instalacjach mogą być źródłem wielu wtórnych zanieczyszczeń wody, w tym również bakteriologicznych. Trzeba pamiętać, że utrzymanie właściwego stanu technicznego rur oraz wymiana starej, niezdatnej do użytkowania instalacji wewnętrznej jest obowiązkiem administratorów i właścicieli budynków.
Białostocka oczyszczalnia ścieków bez przerwy przyjmuje i oczyszcza płynne nieczystości z terenu Białegostoku i sąsiednich gmin
Jej urządzenia działają w trzech węzłach technologicznych: mechanicznym, biologicznym i przeróbki osadów. Trafiają tam też nieczystości pochodzące z tzw. szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Firmy asenizacyjne dowożą je do stacji zlewnej na terenie oczyszczalni. Wszystkie ścieki, po oczyszczeniu do parametrów określonych przepisami, trafiają do odbiornika - rzeki Białej.
Wodociągi Białostockie są też partnerem finansującym program stypendialny Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów
Jego celem i zadaniem jest wsparcie finansowe utalentowanej i efektywnie działającej młodzieży. Ma to umożliwić im start w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach z zakresu nauk ścisłych i technicznych, w szczególności technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania.

Organizatorzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto