Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białostockie łaziki w filmie o początku cywilizacji [FOTO]

red/UM
Wojciech Wojtkielewicz
Łaziki marsjańskie, skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej i wyposażone w kamery, nakręcą i wystąpią w filmie o początku cywilizacji. Projekt artysty Huberta Czerepoka wsparło m.in. Miasto Białystok.

„Początek” to nowatorski projekt artysty wizualnego Huberta Czerepoka. Z pomocą łazików marsjańskich i zainstalowanych na nich kamer GoPro i 360 stopni artysta nakręci film w jednym z najstarszych miejsc kultu stworzonych przez człowieka (Karahan Tepe, Turcja). Będzie to próba odpowiedzi na pytanie o początek cywilizacji. Historia najstarszej świątyni zbudowanej przez człowieka opowiedziana zostanie z punktu widzenia maszyn. Bohaterami będą łaziki: Magma 2, Red, oraz Next - informuje Kamila Busłowska z Urzędu Miejskiego.

– Jestem bardzo ciekaw efektów pracy nad tym projektem, w który zaangażowali się między innymi białostoczanie – mówi odpowiedzialny za kulturę w Białymstoku zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Tym bardziej że umożliwia on współpracę ośrodków akademickich i instytucji sztuki współczesnej oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. To także szansa na promocję naszego miasta.

Film będzie miał premierę podczas indywidualnej wystawy Huberta Czerepoka we wrześniu 2017 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz kolejne odsłony wykorzystujące projekcję 360 stopni w szczecińskiej Tafostacji Sztuki oraz białostockiej Galerii Arsenał (2018 r.). Kuratorem wystawy będzie Monika Szewczyk.

Fabuła filmu „Początek” jest inspirowana produkcją „Stalker” Andrieja Tarkowskiego. Łaziki przemierzające płaskowyż i korytarze wykopalisk prowadzą ze sobą rozmowy, które tworzą dialog o początkach istnienia naszej cywilizacji.

Hubert Czerepok podkreślał, że roboty wystąpią w jego produkcji w podwójnej roli: jako aktorzy i jako zaplecze techniczne. - Nasza wyprawa do Turcji będzie próbą znalezienia przez maszyny odpowiedzi na pytania dotyczące początków ludzkiej cywilizacji, która takie urządzenia stworzyła - tłumaczył artysta.

Przy realizacji tego multidyscyplinarnego projektu filmowego o charakterze naukowo-badawczo-eksperymentalnym współpracują m.in.: Politechnika Białostocka, Akademia Sztuki w Szczecinie, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku oraz instytucje zagraniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto