Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie bitwa! Wojna polsko-bolszewicka w Białymstoku. Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej 2018 [wideo]

red.
120 rekonstruktorów, 3 repliki wozów militarnych, armaty i konie, efekty dźwiękowe i pirotechniczne. Inscenizacja Bitwy Białostockiej z 1920 odbędzie się w niedzielę (19 sierpnia 2018) na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Zbliżająca się rocznica wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Białostockiej z 1920 roku już kolejny raz jest okazją do inscenizacji epizodu z walk. . Poprzednie inscenizacje – rekonstrukcje Bitwy Białostockiej – cieszyły się dużym zainteresowaniem białostoczan, dlatego Miasto Białystok i Muzeum Wojska wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie, ponownie organizują widowisko oparte na odtworzeniu walk z wojny polsko-bolszewickiej - informuje białostocki magistrat.

TU KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: Kapitan Marjański zginie na placu NZS. Bo Bitwa Białostocka to wydarzenie historyczne (zdjęcia, wideo)

Tym razem inscenizacja najpierw pokaże życie codzienne w tamtych czasach, a następnie przeniesie widzów na pole wojennej potyczki z udziałem kawalerii. W tym roku będzie można zobaczyć więcej strojów i mundurów z epoki oraz więcej zróżnicowanego sprzętu wojskowego.

Pokaz odbędzie się 19 sierpnia o godz. 12.30 na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku. Weźmie w nim udział ok. 120 rekonstruktorów, 3 repliki wozów militarnych, armaty i konie. Inscenizacja zostanie wzbogacona o scenografię, efekty dźwiękowe i pirotechniczne. Na specjalnie ustawionym telebimie widzowie będą mogli zobaczyć film oraz pokaz slajdów obejmujący zdjęcia z poprzednich rekonstrukcji i historyczne fotografie z epoki. Koszt realizacji widowiska to 90 tys. zł.

Widowisko potrwa kilkadziesiąt minut. Potem rekonstruktorzy i pojazdy biorące w niej udział, udadzą się pod Muzeum Wojska w Białymstoku. Tam będzie można obejrzeć z bliska pojazdy i armaty, porozmawiać z uczestnikami inscenizacji. Będzie też możliwość bezpłatnego zwiedzania ekspozycji muzealnych. Chętni poczęstują się wojskową grochówką.

Historia
22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Walki z sierpnia 1920 roku upamiętnione są w kilku miejscach Białegostoku. Józef Mariański, dowódca 1 batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów, który poległ od kul karabinu maszynowego w momencie podrywania do kontrataku swoich żołnierzy, jest patronem jednej z ulic biegnącej w centrum. W jej bliskim sąsiedztwie, na Placu NZS w Białymstoku, odegrana zostanie kilkudziesięciominutowa inscenizacja z udziałem m.in. 120 rekonstruktorów, 3 replik pojazdów militarnych, koni i armat prawosławnych. Widowisko wzbogacone zostanie o efekty dźwiękowe i pirotechniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto