Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Air Cargo Challenge 2015. Białostoccy studenci jadą po zwycięstwo [ZDJĘCIA]

krk
Zdjęcia pochodzą z lotów treningowych na terenie Aeroklubu Białostockiego.
Zdjęcia pochodzą z lotów treningowych na terenie Aeroklubu Białostockiego. M. Gartner
Sześcioosobowa drużyna z Politechniki Białostockiej wystartuje w międzynarodowych zawodach modeli samolotów udźwigowych Air Cargo Challenge w Stuttgarcie.

Ekipa z Wydziału Mechanicznego PB do udziału w Air Cargo Challenge 2015 zarejestrowała się już grudniu 2014 r. Pomyślnie przeszła wstępną kwalifikację i już 6 sierpnia wyrusza na zawody w Stuttgarcie. Do Niemiec pojedzie grupa studentów oraz opiekunów:

dr inż. Adam Adamowicz – opiekun naukowy, konstruktor,

mgr inż. Wojciech Grodzki – opiekun naukowy, konstruktor,

mgr inż. Marek Chomaniuk – koordynator zespołu, pilot,

Kamil Domysławski – pilot, wykonawca modelu,

Tomasz Szczurko – wykonawca modelu,

Kacper Leśniewski – wykonawca modelu.

Zawody w Stuttgarcie mają rangę międzynarodową. Do udziału w tegorocznych zmaganiach zgłosiły się drużyny uniwersyteckie m.in. z Niemiec, Chin, Brazylii, Grecji, Portugalii. Na 28 zakwalifikowanych ekip, aż 6 pochodzi z Polski (oprócz Politechniki Białostockiej będą studenci z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Poznańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Śląskiego w Gliwicach,).

Ekipa z Politechniki Białostockiej jeszcze na etapie kwalifikacji do udziału w zawodach opracowała i przesłała sędziom raport wstępny i końcowy z budowy modelu samolotu. Punktacja za to zadanie zostanie zsumowana z wynikami uzyskanymi podczas samych zawodów ACC 2015.

Wśród konkurencji, które zostaną przeprowadzone w Stuttgarcie, znajdują się: prezentacja konstrukcji – podczas której pomysłodawcy będą musieli obronić swoją koncepcję oraz szczegółowa inspekcja techniczna samolotu która zadecyduje o dopuszczeniu konstrukcji do lotu. Kolejnymi etapami zawodów będą loty rozgrywane w sobotę i niedzielę (8-9 sierpnia).

Próba lotu (ekipa ma zagwarantowane trzy podejścia do zadania) polega na poderwaniu modelu samolotu do lotu, dotarciu do wyznaczonego miejsca w ciągu 30 sekund, wykonaniu sekwencji manewrów oraz udanym powrocie na wyznaczony obszar. Punktacja końcowa za lot oparta jest na algorytmie uwzględniającym przede wszystkim masę podniesionego przez model ładunku oraz ilość wykonanych sekwencji lotu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto