Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

73 Miliony Metrów - powstaje niezwykła książka fotograficzna o BZPB Fasty [zdjęcia]

red.
Kamil Śleszyński/ska
Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty to jakże barwna historia naszego miasta. Co pozostało po tym sztandarowym zakładzie w regionie - największej przed laty fabryki w północno-wschodniej Polsce? Fotograficzny dokument i zarazem fotograficzną książkę tworzy Kamil Śleszyński, młody białostocki fotograf.

Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Fastach w Białymstoku wybudowano w latach 1953-1955, a potem rozbudowano w latach 60. i 70. Do lat 90. była to największa fabryka w północno-wschodniej Polsce produkująca głównie tkaniny. Zakład zatrudniał nawet do 7 tys. pracowników. Niestety, BZPB nie przetrwały. Pod koniec lat 90. upadające zakłady przejęli prywatni inwestorzy i połączyli je ze spółkami włókienniczymi z Łodzi i Andrychowa. W budynkach BZPB Fasty działa obecnie m.in. Białostocka Wykończalnia Tkanin Andropol z Andrychowa.

Co pozostało z dawnej świetności BZPB Fasty? Dokumentuje to właśnie Kamil Śleszyński.

Dlaczego akurat Fasty?

- Przeglądałem stare wydania Gazety Białostockiej z lat 1956-1975. Tam trafiłem na artykuły relacjonujące wydarzenia z Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. I to jeden z nich stał się inspiracją do tworzenia mojego nowego projektu. W 1975 roku załoga BZPB zadeklarowała, iż wyprodukuje 73 miliony metrów tkanin! Tak też zatytułowałem mój nowy pomysł - mówi Śleszyński.

Białostocki fotograf uwiecznia pofabryczne tereny, to co pozostało po dawnych zakładach i co ważne - portretuje też osoby, które wówczas pracowały w BZPB. Dotarł m.in do projektantów, tkaczy czy kierowników zakładu. W swoich zbiorach ma także "swoiste skarby", np. kolorowe - ręcznie rysowane - wzory tkanin.

Projekt Kamila Śleszyńskiego - 73 Miliony Metrów to swoiste archiwum wizualne Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Fasty”. To tworzona od grudnia 2018 roku baza gromadząca materiały związane z nieistniejącym już kombinatem włókienniczym.

W jego zasobach znajdują się współczesne zdjęcia dokumentalne pochodzące z terenów pofabrycznych, portrety byłych pracowników zakładu, materiały pochodzące z dawnej białostockiej prasy, a także wszystkie inne materiały wizualne dotykające tematu BZPB „Fasty”. Archiwum ma szansę stać się zaczynem do dalszych opracowań, a także wystaw.

Wszystkich świadków historii BZPB Fasty, a także pracowników, którzy chcą podzielić się wspomnieniami, białostocki fotograf prosi o kontakt pod adresem [email protected]

Kamil Śleszyński (rocznik 1982) - białostocki fotograf-samouk. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego. Interesuje się fotografią dokumentalną. Jego zdjęcia publikowane byłby w British Journal of Photography, Dienacht Magazine, Prison Photography, Positive Magazine. Finalista (jako jedyny Polak) ogólnoświatowego konkursu FotoFilmic 2016.

JAK TO W FASTACH BYŁO:

TU ZOBACZ KONIECZNIE: Odkrywamy Białystok. Białystok stał Fastami. Kiedyś pracowało tam ponad 7 tys. ludzi

TU KLIKNIJ I CZYTAJ: Magazyn Fasty - upadek kolosa

TU ZOBACZ TAKŻE:

Metanoia okiem Kamila Śleszyńskiego. Wernisaż „Lost Place/Metanoia” w BOK [ZDJĘCIA]

Metanoia okiem Kamila Śleszyńskiego. Wernisaż „Lost Place/Me...


Prolog: opowieść o strachu, nadziei i rodzinie. Wystawa fotografii Kamila Śleszyńskiego w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Niebawem (20 października) w Galerii Ślendzińskich w Białymstoku będzie można obejrzeć wystawę Kamila Śleszyński, białostockiego fotografa i laureata sekcji otwartej Holy-Art TIFF Open+ wrocławskiego TIFF Festival 2017. Tym razem nagrodzone fotografie zaprezentuje w rodzinnym mieście. Razem z żoną Urszulą stworzył z nich wyjątkową książkę.

Prolog: opowieść o strachu, nadziei i rodzinie. Wystawa foto...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto