Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

28 sierpnia pogrzeb Inki w Gdańsku. W Białymstoku koncert i wystawa [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz, ska
Bohaterów nie chowa się po cichu, bohaterów chowa się z honorami - słowa prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, to najlepsza zapowiedź uroczystości pogrzebowych Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, ofiar reżimu komunistycznego.

- Pogrzeb będzie próbą wyjścia z amnezji historycznej, jaka panowała w ostatnich dziesięcioleciach - mówi ]metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. - Komuniści chcieli, żeby żołnierze wyklęci, tacy jak Inka i Zagończyk, zostali na zawsze zapomniani, ale to się im nie udało. Prawda zwyciężyła. Dzisiaj tej prawdy jest spragnione przede wszystkim młode pokolenie, dla którego Inka jest wzorem

CZYTAJ TAKŻE: POMNIK INKI W BIAŁYMSTOKU BUDZI EMOCJE

Na rolę młodzieży w podtrzymaniu pamięci historycznej zwraca również uwagę prezes IPN dr Jarosław Szarek. Według niego chce ona „zachowywać się jak trzeba”. To odniesienie słów samej Inki, która do końca pozostała wierna swoim ideałom.

Krzysztof Szwagrzyk zwraca jednak uwagę, że propagowanie w społeczeństwie wartości, jakie były bliskie żołnierzom niezłomnym, jest zadaniem niezwykle trudnym. Wciąż bowiem można pokutuje nieprawdziwy, stworzony przez komunistów obraz podziemia antykomunistycznego. Żołnierzy wyklętych często przedstawia się jako kryminalistów, oskarżając o popełnianie czynów hańbiących.

Pogrzeb Inki i Zagończyka odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, „w miejscu gdzie wsiąkła krew bohaterów”, jak mówi dr Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN. Zgodę na to wyraziły rodziny ofiar, które też wezmą udział w uroczystościach. Co ważne, w ich organizację oprócz Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zaangażował się NSZZ Solidarność. Przewodniczący związku, Piotr Duda, przypomina, że organizacja, którą kieruje zajmuje się nie tylko walką o prawa pracowników, ale też o historię.

Białystok oddaje hołd

Białystok oddaje hołd bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie ps. „Inka” i przygotowuje się do drugiej części obchodów Roku Inki, przy okazji przypadającej 28 sierpnia 70. rocznicy jej tragicznej śmierci. W Białymstoku m.in. odbędzie się koncert zespołu De Press poświęcony pamięci „Inki”, otwarta zostanie wystawa czasowa w Muzeum Wojska, wydane zostały komiks i gadżety o „Ince”, ogłoszony został także konkurs rzeźbiarski na opracowanie koncepcji pomnika „Inki”. Zaś rok 2016 w Białymstoku jest rokiem Danuty Siedzikówny „Inki” - sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Jej szczątki odnaleziono we wrześniu 2014 roku.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 r.

– Upamiętniając tę postać chcemy docenić jej znaczenie i wkład także w historię Białegostoku. Godny podziwu życiorys może stanowić wzór patriotycznej postawy dla mieszkańców miasta. Działania związane z upamiętnieniem „Inki” są także zgodne z polityką historyczną jaką prowadzi nasze miasto – mówi zastępca prezydenta miasta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Przypomnijmy, że przy okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 29 lutego Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizowało konferencję poświęconą historii życia sanitariuszki. Teraz, w sierpniu, przy okazji 70. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny Muzeum Wojska organizuje wystawę poświęconą jej życiu, a Białostocki Ośrodek Kultury – koncert zespołu De Press na Rynku Kościuszki.

28 sierpnia 2016 r. Muzeum Wojska w Białymstoku otworzy wystawę „Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. i 6. Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952”. Wystawa w Muzeum Wojska będzie zawierała 15 plansz ze zdjęciami, tekstami i dokumentami. Zostaną na nich przedstawione sylwetki wszystkich bohaterów piątej i szóstej brygady, ze szczególnym uwzględnieniem Danuty Siedzikówny.

Koncert poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” odbędzie się na Rynku Kościuszki 28 sierpnia o godz. 19. Jego gwiazdą będzie zespół De Press. To polsko-norweska grupa muzyczna założona w roku 1980 przez Polaka – Andrzeja Dziubka oraz Norwegów Jørna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką góralską spod Tatr. Podczas koncertu zagrają utwory z płyty „Piosenki Żołnierzy Wyklętych”.

Przy okazji otwarcia wystawy obędzie się także prezentacja komiksu o „Ince”, który na zlecenie Muzeum Wojska w Białymstoku stworzyli Daniel Baum i Paulina Królikowska. Wykorzystując motywy z komiksu przygotowane zostały także gadżety z „Inką” – m.in. koszulki i kubki.

27 lipca prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zaś konkurs rzeźbiarski na opracowanie koncepcji projektowej pomnika upamiętniającego postać Danuty Siedzikówny. Pomnik poświęcony bohaterskiej sanitariuszce Armii Krajowej będzie realizacją zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2016. Pomnik zostanie ustawiony na terenie zabytkowego Parku Planty w Białymstoku, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich.

ZOBACZ TEŻ: Odsłonięto kontrowersyjny pomnik "Inki" na gdańskim skwerze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto