13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w BOK [program]

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu. ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata.

Jak wiadomo, trzynastka w większej części świata kojarzona jest z pechem, zaś lęk przed „przeklętą” liczbą przejawia się na wiele sposobów. Niektóre festiwale celowo rezygnują z 13. edycji swojej imprezy – po 12. przeskakując od razu do 14., istnieją też budynki czy hotele, w których próżno szukać pokoju lub piętra oznaczonego numerem 13…

Na Podlasiu wierzymy w oczyszczające i uzdrawiające moce natury, dlatego oddaliśmy w jej władanie naszego żubra (stworzonego przez duet artystyczny Kijek / Adamski), a także cały festiwal. Pięknie zwizualizowała to dla nas Ala Nunu Leszyńska, a Izabela Sroka – w oparciu o wykreowane przez Alę projekty – stworzyła nową oprawę graficzną ŻUBROFFKI!
Plakat przedstawia mroźny, różowiejący świt, kiedy to natura żarłocznie upomniała się o swoje, w efekcie czego monumentalny żubr został przez nią wchłonięty i zdekonstruowany!

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy!). Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Międzynarodowe Jury w składzie: Anna Zamecka (polska reżyserka, której film „Komunia” zdobył m.in. prestiżową Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny); Hana Jušić (nagradzana na festiwalach filmowych na świecie chorwacka reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, jej pełnometrażowy debiut Quit Staring at My Plate miał premierę na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days); Jacqueline Lentzou (grecka reżyserka, której krótkometrażowy film Hector Malot – The Last Day Of The Year zdobył m.in. na tegorocznym Festiwalu w Cannes Nagrodę Critics' Week Award); Monika Pawluczuk (pochodząca z Białegostoku reżyserka nagradzanych na całym świecie dokumentów Koniec świata i Kiedy będę ptakiem) oraz Marc James Roels (pochodzący z RPA belgijski animator, twórca nagradzanych na świecie animacji Oh Willy… i This Magnificent Cake!) – oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury złożone z licealistów i studentów białostockich szkół i uczelni, które będzie pracować pod przewodnictwem krytyka filmowego, dziennikarza i filmoznawcy Adama Kruka.

Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy. I tak, w konkursie Na skraju – film eksperymentalny i video-art filmy oceni jury w składzie: Joanna Rytel (szwedzka artystka nagrodzona na Berlinale nagrodą Teddy Awards); Andrei Tănăsescu (programer i kurator Toronto IFF oraz Bucharest International Experimental FF, funkcjonujący pomiędzy Kanadą i Rumunią) oraz Petra Sedláková (redaktorka internetowego magazynu filmowego Kinečko, producentka i koordynatorka eksperymentalnego konkursu Other Visions SK). W konkursie Kids filmy ocenią najmłodsi widzowie ŻUBROFFKI, a w konkursie Music video – widzowie dorośli. Tradycyjnie festiwalowa publiczność przyzna też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra, której sponsorem będzie firma DrTusz.

Z kolei dystrybutor New Europe Film Sales ufunduje New Europe Talent Award, czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w ramach konkursów.

Rozpoczynanie ŻUBROFFKI spektakularnym miksem filmowo-muzycznym to już tradycja naszego festiwalu. W tym roku, legendarny brytyjski producent Forest Swords zagra na żywo do poetyckiego filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Bunuela „Upadek domu Usherów”!

Słynący z nowoczesnych brzmień Brytyjczyk, łączący w swej twórczości fascynację zarówno muzycznym antykiem, jak i przyszłością, zmierzy się z obrazem uznawanym za czołowe dzieło awangardowego impresjonizmu filmowego. Oniryczną atmosferę filmu, inspirowanego nowelą Edgara Allana Poe, wzmocni nie tylko specyficzny rytm montażu czy trickowe zdjęcia, deformujące kształty i wymiary rzeczywistości, ale także generowana przez artystę na żywo muzyka!

W tym roku, podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 21 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu, zaprezentujemy m.in.: zestaw nagradzanych na świecie animowanych dokumentów, cieszące się wielką popularnością wśród dorosłych widzów, inspirowane kinem kultowym midnight shorts, filmy SF z włoskiego Festival della Fantascienza di Trieste, a także specjalne, dedykowane 13 edycji ŻUBROFFKI selekcje – poświęcony pechowi Unlucky 13 oraz Okiem Młodych: Szczęśliwa trzynastka, zestaw optymistycznych dokumentów o szczęściu. Swoich fanów znajdzie na pewno program Urban View, czyli zestaw filmów poświęconych tematyce architektury, urbanistyki i designu, a głodnych nie tylko sztuki filmowej ucieszą też nasze tradycyjne festiwalowe śniadania, tym razem węgierskie, latynoskie i… podlaskie!

ŻUBROFFKA to jednak nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.
Podczas wieczorów klubowych w Famie, o gorącą atmosferę zadbają: Meisterjaan, ekscentryczny Estończyk, który w swojej muzyce wykorzystuje głównie dźwięki harfy żydowskiej i elektroniki, tworząc brzmienie z pogranicza etno i techno; Rozzma – przedstawiciel kairskiej sceny rave bass; Pedro – czołowy przedstawiciel lizbońskiej elektronicznej rewolucji, związany z legendarną wytwórnią Enchufada (m.in. Buraka Som Sistema, Branko); The Busy Twist – londyńczyk podnoszący temperaturę na parkietach tanecznych na całym świecie dzięki unikalnej mieszance afro tropical z bass dance music; Błażej Malinowski – jeden z czołowych twórców polskiego techno; gruziński DJ Zitto, rezydent klubu Bassiani, techno świątyni w Tbilisi, a także świetnie znany w Białymstoku Dtekk – człowiek instytucja polskiej sceny muzyki elektronicznej: DJ, promotor i aktywista kultury!

Warsztaty oraz powstałe podczas nich realizacje to znak firmowy festiwalu! W ramach tegorocznej edycji festiwalu proponujemy najmłodszym warsztaty animacji „Duszki”, podczas których – pod wodzą Sylwii Szkiłądź – będą animować celuloidowe i papierowe postaci oraz tworzyć historie o duchach. Szwajcarska animatorka Michaela Müller będzie uczyć młodzież animacji malowanej na szkle, a Grzegorz Brzozowski i Magda Kowalczyk poprowadzą warsztaty filmu dokumentalnego dla seniorów „Gość w Dom”. Dodatkowo, po wielkim sukcesie ubiegłorocznych, przewidzieliśmy drugą edycję radiowych warsztatów dziennikarskich, które poprowadzi sam Ryszard Jaźwiński z radiowej Trójki!

Podczas Festiwalu odbędą się trzy panele dyskusyjne: Odcienie patriotyzmu, podczas którego na zagadnienie patriotyzmu spojrzymy z pewnym dystansem, czyli pół żartem, pół serio; Wschodnie przyjemności – bezwizową filmową podróż na Wschód w celu poznania jego charakterystycznych i unikalnych rytuałów oraz W gąszczu festiwali, czyli spontaniczne i ekspresyjne spotkanie przedstawicieli festiwali filmowych, branży filmowej i twórców. Interesująco zapowiada się też kontynuacja poradnika terapeutycznego Komu po co to kino, czyli szczere rozmowy o cieniach i blaskach zawodu filmowca, które poprowadzi Kornel Miglus z Polskiego Instytutu w Berlinie.

W ramach ŻUBROFFKI zaprezentujemy także dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa fotografii Michała Siarka Alexander, opowiadająca o relacjach polityki, historii i kultury w konstrukcji narodowej mitologii w Republice Macedonii (foyer kina Forum), druga zaś to – organizowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie – wystawa poświęcona wybitnemu czeskiemu filmowemu surrealiście – Jan Švankmajer. Dimension of dialogue / Between film and fine art (w klubie Fama).

PROGRAM:

5 grudnia 2018 (środa)
godz. 11:00 VI Liceum Ogólnokształcące – Czytelnia, ul. Warszawska 8 Pokaz Okiem Młodych: Szczęśliwa Trzynastka / The Youth Perspective: The Lucky Thirteen (88’) godz. 12:00 Uniwersyteckie Centrum Kultury – Uniwersytet w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1N Pokaz Azerbejdżan: kraina kontrastów / Azerbaijan: The Land of Contrasts (99’)

godz. 16:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Studenci I / Students I (88’)

godz. 16:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Cały ten Świat I / Whole Wide World I (112’) godz. 18:00 Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2 Pokaz Animowane dokumenty / Animated documentaries (106’) godz. 18:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Niezależni / Independent (119’)

godz. 18:30 Foyer Kina Forum, ul. Legionowa 5

Wernisaż wystawy fotografii Michał Siarek: Alexander godz. 19:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5

Spotkanie autorskie z fotografem Michałem Siarkiem

godz. 19:45 Klub FAMA, ul. Legionowa 5

Wernisaż wystawy Jan Švankmajer. Wymiary dialogu / Pomiędzy filmem a sztukami pięknymi / Jan Švankmajer. Dimensions of Dialogue / Between Film and Fine Art godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 30 zł Otwarcie Festiwalu / Festival Opening film Upadek domu Usherów / The Fall of the House of Usher (1928, 63’) + muzyka Forest Swords (UK)

godz. 23:00 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6 Pokaz Midnight shorts vol. VII (106’), wiek: 18+

6 grudnia 2018 (czwartek)

godz. 10:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5

Konkurs Kids – młodzież 13+ / Kids – youth 13+ (84’)

godz. 12.00 Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.02 – Mała Aula Pokaz Zebrane z Europy / Picked up from Europe (89’)

godz. 17.00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Okno na Wschód II / Eastward Window II (103’) godz. 17:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11

Konkurs Cały ten Świat I / Whole Wide World I (112’) godz. 18:00 Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, ul. O. Sosnowskiego 11 Pokaz Spojrzenie na miasto / Urban View (80’)

godz. 19:45 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Cały ten Świat II / Whole Wide World II (108’) godz. 20.00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Studenci II / Students II (74’) godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 8 zł Konkurs Music video (55’) Koncert Meisterjaan (EST) + vj Aleksander Sprohgis (EST)

7 grudnia 2018 (piątek)
godz. 10:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Kids – młodzież 16+ / Kids – youth 16+ (62’) godz. 11:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5 Podlaskie Śniadanie Filmowe / Podlasie Film Breakfast (80’) godz. 13:00 Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula Pokaz filmów oraz panel dyskusyjny Oblicza patriotyzmu / Faces of Patriotism (96’) godz. 16:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Amatorzy / Amateurs (87’) godz. 17:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Studenci I / Students I (88’) godz.18:00 Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2 Konkurs Na skraju – eksperyment i wideo-art. / On the Edge – Experiment and Video-Art (117’) godz. 18:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Okno na Wschód cz. I / Eastward Window I (111’)

godz. 20:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Niezależni / Independent (119’) godz. 20:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Cały ten Świat III / Whole Wide World III (109’) godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 10 zł/15 zł

ŻUBROFFKA goes TECHNO Zitto (Bassiani/GEO), Błażej Malinowski live (The Gods Planet, Semantica/PL), Dtekk (Up To Date Festival/PL), Aksamit (Affekt/Projekt Pralnia/PL)

8 grudnia 2018 (sobota)

godz. 10:00 Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19 Konkurs Kids 6+ (55’) godz. 11:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5 Latynoskie Animowane Śniadanie Filmowe / Latino Animated Film Breakfast (87’) godz. 14:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Okno na Wschód II / Eastward Window II (103’) godz. 15:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Studenci II / Students II (74’) godz. 16:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Brunch Wschodnie przyjemności / Eastern Pleasure (87’) godz. 17:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Cały ten Świat III / Whole Wide World III (109’) godz. 18:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Amatorzy / Amateurs (87’) godz. 20:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Okno na Wschód I / Eastward Window I (111’) godz. 20:30 Pałac Branickich: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 1 Pokaz FAMUska masakra piłą mechaniczną / The FAMU Chainsaw Massacre (71’)

godz. 20:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Cały ten Świat II / Whole Wide World II (108’) godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł Party Rozzma (rave bass from Cairo, EGY), PEDRO (Enchufada/PT), The Busy Twist (afro tropical dance music, UK/GH)

9 grudnia 2018 (niedziela)

godz. 10:00 Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19 Konkurs Kids 10+ (68’) godz. 11:30 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6 Węgierskie Śniadanie Filmowe / Hungarian Film Breakfast (81’) godz. 13:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Pokaz Azerbejdżan: kraina kontrastów / Azerbaijan: The Land of Contrasts (99’) godz. 14:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Pokaz Filmy członków Jury / Jury members’ films + Q&A I (60’)

godz. 15:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Pokaz Trieste Science+Fiction Festival: włoskie niesamowitości i dziwadła / Italian Weird and Eerie (86’) godz. 16:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Pokaz Filmy członków Jury / Jury members’ films + Q&A II (82’) godz. 17:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 Pokaz Nieszczęśliwa trzynastka / Unlucky Thirteen (76’) godz. 19:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów / Festival Award Ceremony + Screening of awarded films

PODLASIE

5 grudnia 2018 (środa)

godz. 15:15 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej Masterclass Michaela Müller (60’)

godz. 17.30 Białowieża / Kino Żubr, ul. Sportowa 17 Pokaz Ameryka Łacińska w animacji poklatkowej / Latin America in Stop Motion (87’) 6 grudnia 2018 (czwartek)

godz. 17:00 Narew / Narwiański Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 105 Pokaz Węgierskie filmy krótko(żebrowe) / Hungarian Short Ribs (81’) godz. 18:00 Sokółka / Kino Sokół, Plac Kościuszki 24 Pokaz Okiem Młodych: Szczęśliwa Trzynastka / The Youth Perspective: The Lucky Thirteen (81’) godz. 18:00 Łomża / II Liceum Ogólnokształcące, Plac Kościuszki 3 Pokaz Oblicza patriotyzmu / Faces of Patriotism (96’) godz. 18:00 Hajnówka / Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4 Pokaz Azerbejdżan: kraina kontrastów / Azerbaijan: The Land of Contrasts (99’) godz. 19:00 Augustów / Miejski Dom Kultury, ul. Rynek Zygmunta Augusta 9 Pokaz Trieste Science+Fiction Festival – włoskie niesamowitości i dziwadła / Italian Weird and Eerie (86’) 7 grudnia 2018 (piątek) godz. 15:15 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej Pokaz Ameryka Łacińska w animacji poklatkowej / Latin America in Stop Motion (87’) godz. 17:00 Narewka / Gminny Ośrodek Kultury, ul. Nowa 3a Pokaz Zebrane z Europy / Picked up from Europe (89’) godz. 18:00 Kleszczele / Świetlica Wiejska Wsi Dobrowoda, ul. Kolejowa 19 Pokaz Nieszczęśliwa trzynastka / Unlucky Thirteen (76’)

godz. 18:00 Sejny / Ośrodek Kultury w Sejnach, ul. 1 Maja 17 Pokaz FAMUska masakra piłą mechaniczną / The FAMU Chainsaw Massacre (71’)

Wydarzenia towarzyszące: Warsztaty animacji dla dzieci, dokumentalne dla seniorów, malowania animacji na szkle, radiowe warsztaty dziennikarskie Poradnik terapeutyczny: Komu po co to kino Panele dyskusyjne: Oblicza Patriotyzmu, Wschodnie przyjemności, W gąszczu festiwali Na wszystkie filmowe pokazy – wstęp wolny! Q&A po seansach! Napisy w języku polskim! All films with English subtitles! Pokazy dla osób w wieku: 16+ Bilety na otwarcie festiwalu i koncerty – do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Wideo

(dor/red)

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3