Wybierz region

Wybierz miasto

  Prezydencki POPiS

  Autor: Zbigniew Nikitorowicz<br>Alicja Zielińska

  2005-10-14, Aktualizacja: 2005-10-14 06:00

  Lech Kaczyński przyjechał wczoraj na XIX zjazd Solidarności do podbiałostockiego Wasilkowa. Solidarni ze "ścianą wschodnią"Delegaci przywitali kandydata PiS owacjami.  Lech Kaczyński przyjechał wczoraj na XIX zjazd Solidarności do podbiałostockiego Wasilkowa.
  Solidarni ze "ścianą wschodnią"
  Delegaci przywitali kandydata PiS owacjami. Kaczyński obiecał obronę praw związków zawodowych i sprzeciw wobec liberalizacji Kodeksu Pracy, ale nie tylko.
  - Jednym z elementów solidarnej Polski jest wsparcie tych regionów, którym gorzej się powiodło, a "ściana wschodnia" do nich należy - mówił w rozmowie z dziennikarzami Lech Kaczyński.
  Zapowiedział, że jako prezydent będzie wspierał projekt PiS, żeby stworzyć kontrakt dla "ściany wschodniej". Jego najważniejszym elementem byłaby taka zmiana algorytmu, według którego dzielone są pieniądze unijne, żeby więcej pieniędzy trafiało do najuboższych regionów.
  - Nie możemy żądać dla Polski większej solidarności od Unii Europejskiej, jeżeli wewnątrz Polski nie będziemy wykazywać większej solidarności - zaznaczył Kaczyński.
  Kandydat PiS zapowiedział też więcej środków na modernizację dróg w takich regionach jak województwo podlaskie oraz "maksymalne ułatwianie" wymiany handlowej z wschodnimi sąsiadami. Z kolei przedsiębiorcy inwestujący na "ścianie wschodniej" mogliby liczyć na preferencje i ulgi.
  - Gdyby państwo uruchomiło te mechanizmy, to postęp byłby o wiele większy niż dzisiaj - uważa Kaczyński.
  Podlasie jak Kaszuby
  Donald Tusk w tym samym czasie spotkał się ze studentami i naukowcami w Wyższej Szkole Administracji Publicznej. Zachęcał do większej wiary we własne możliwości.
  - Jesteście jak wiele innych miejsc w Polsce jednym z centrów kraju. Nawet jeśli tutaj czasami niektórym żyje się trudniej, to jest to tak samo wspaniałe miejsce, jak moje Trójmiasto i Kaszuby, Warszawa czy Dolny Śląsk - mówił Tusk. - Taka jest prawda o całej Polsce. Nie ma gorszych i lepszych Polaków, nie ma gorszych i lepszych regionów. Są miejsca, które wymagają różnego podejścia, wrażliwości, różnych projektów, ale wszędzie są ślady wielkości.
  Tusk spotkał się także z liderami organizacji mniejszości białoruskiej. Obecny na spotkaniu Sokrat Janowicz czynił wyrzuty, że Warszawa nigdy nie miała i nie ma żadnej polityki wschodniej. Jego zdaniem, coś na jej kształt pojawiło się dopiero przy okazji pomarańczowej rewolucji na Ukrainie.
  Tusk powiedział, że trzeba dobrze żyć z narodem białoruskim, popierać przemiany w tym kraju, ale "bez wrażenia" kontrolowania prezydenta Łukaszenki. Mówił też, że Białorusini potrzebują pomocy, nie tylko w takich kwestiach jak dostęp do niezależnej informacji, ale także pomocy "ludzkiej".
  Na zakończenie spotkania z liderami mniejszości białoruskiej stwierdził, że nie musi zabiegać o poparcie z ich strony, bo się rozumieją "w słusznych poglądach".
  - Wiem, że mogę na was liczyć - dodał. Tusk podkreślał, że stosunki Polski z Rosją powinny być dobre, bo Polsce zależy na "dobrych interesach" ze wszystkimi sąsiadami.
  - Jestem gwarantem tego, że Polska będzie szanowana, będzie budziła respekt, ale będzie także lubiana przez sąsiadów i partnerów w Europie - mówił Tusk.

  Sonda

  Które miejsce zajmie Jagiellonia w obecnym sezonie II ligi

  • 2-3 (40%)
  • niższe niż 10 (40%)
  • 1 (20%)
  • 4-10 (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.