Wybierz region

Wybierz miasto

  Leczenie na Podlasiu odbiega od normy - wynika z wyliczeń NFZ

  Autor:

  2005-10-19, Aktualizacja: 2005-10-19 12:00

  Wczoraj podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił wyliczenia dotyczące lecznictwa. Nasze województwo w wielu dziedzinach odbiega od reszty regionów. - Chcemy zmniejszyć te różnice.  Wczoraj podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił wyliczenia dotyczące lecznictwa. Nasze województwo w wielu dziedzinach odbiega od reszty regionów.
  - Chcemy zmniejszyć te różnice. Ale to zadanie na kilka lat - przyznaje Grażyna Pawelec, rzeczniczka podlaskiego NFZ.
  A to oznacza cięcia tam, gdzie słupki są zbyt wysokie. Jest tak m.in. w hospitalizacjach z zakresu chorób zakaźnych.
  - Nie boję się - mówi Henryk Misiewicz, szef szpitala zakaźnego w Białymstoku. - Oddziały zakaźne są też w szpitalach powiatowych, a tam również są leczeni pacjenci, którzy cierpią na inne choroby, np. internistyczne.

  Za dużo problemów ze szczęką
  NFZ próbuje też rozwikłać zagadkę wyjątkowo częstych porad z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej i urazów ortopedycznych. - Może to skutek zabaw w Janowie? - żartowała wczoraj dyrektor podlaskiego NFZ Urszula Łapińska.
  Ale znaków zapytania jest dużo więcej: aż dwa razy częściej niż inni mieszkańcy Polski kładziemy się do szpitali z powodu chorób przewodu pokarmowego, dużo częściej trafiamy też na oddział chirurgii klatki piersiowej i leczymy się z powodu chorób płuc. Na to ostatnie akurat urzędnicy NFZ znają odpowiedź: - W naszym regionie częściej występuje gruźlica - wyjaśnia Grażyna Pawelec.

  Za mało dla oczu
  Ale są też takie oddziały i poradnie, z których korzystamy znacznie rzadziej. Chodzi tu między innymi o okulistykę i kardiologię.
  - Nasze kliniki chorób serca, takie jak kardiologia, kardiologia inwazyjna i kardiochirurgia byłyby w stanie leczyć większą liczbę pacjentów, gdyby NFZ dał im lepszy kontrakt - mówi Bogusław Poniatowski, szef Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
  Często kładziemy się do szpitali z powodu zaburzeń psychiatrycznych, ale znacznie rzadziej trafiamy z tego powodu do poradni. Rehabilitanci wykonują za mało zabiegów, za to udzielają za dużo porad.
  - Należałoby odwrócić te proporcje - nie ma złudzeń Grażyna Pawelec.
  Ale analiza NFZ to także ważna wskazówka dla osób zarządzających służbą zdrowia. Widać co jest przeinwestowane, a czego brakuje. Czy wyciągną z tego wnioski? - Osobiście uważam, że samorząd wojewódzki nie jest przygotowany do podejmowania takich decyzji. To było widać na przykład podczas próby połączenia szpitala gruźliczego i zakaźnego. Radni po prostu mają w głowie za dużo polityki - kwituje Krzysztof Tołwiński, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia.
  (an)

  PACJENCI NA PODLASIU WG. NFZ

  Za dużo
  leczenia z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej
  szpitalnego leczenia psychiatrycznego
  leżenia na oddziałach gastrologicznych, alergologicznych, reumatologicznych
  leczenia dzieci w szpitalach
  leczenia schorzeń ortopedyczno-urazowych

  w normie
  leczenie ginekologiczne
  chirurgia ogólna
  szpitalne leczenie urologiczne, ortopedyczne i otolaryngologiczne
  porady dermatologiczne,


  Za mało
  leczenia okulistycznego,
  porad psychiatrycznych
  leczenia kardiologicznego
  chirurgii onkologicznej i naczyniowej

  Sonda

  Które miejsce zajmie Jagiellonia w obecnym sezonie II ligi

  • 2-3 (40%)
  • niższe niż 10 (40%)
  • 1 (20%)
  • 4-10 (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.