Wybierz region

Wybierz miasto

  Inwestycyjny Wasilków

  Autor: Tomasz ŻUKOWSKI

  2005-10-07, Aktualizacja: 2005-10-07 12:02

  Białystok przysnął. Co pojawia się nowy pomysł na inwestycję, zaraz zaczynają się problemy z jej realizacją. A sąsiedzi Białegostoku nie próżnują Cztery centra handlowe, w każdym nawet po kilka hipermarketów, a ...

  Białystok przysnął. Co pojawia się nowy pomysł na inwestycję, zaraz zaczynają się problemy z jej realizacją. A sąsiedzi Białegostoku nie próżnują
  Cztery centra handlowe, w każdym nawet po kilka hipermarketów, a wszystko to kilka kilometrów od granic Białegostoku. Z takim rozmachem planuje gmina Wasilków.
  Właśnie pracuje nad studium zagospodarowania. To dokument, na podstawie którego powstaną plany miejscowe, potem będą wydawane pozwolenia na budowę. Już w studium trzeba wskazać gdzie na terenie gminy mogą stanąć hipermarkety. I Wasilków wskazuje.
  Pierwsza lokalizacja jest przy drodze Białystok-Wasilków, po drugiej stronie ogrodów działkowych. Drugie centrum handlowe może powstać tuż przy Wasilkowie, zaraz obok miejsca, gdzie skrzyżuje się przyszła obwodnica Wasilkowa i tory kolejowe linii Białystok-Sokółka. Trzecia lokalizacja to tereny między Świętą Woda, a Puszczą Knyszyńską. I w końcu czwarta, najbardziej kontrowersyjna – Wasilków chciałby budować hipermarkety na kilkunastu hektarach między kąpieliskiem w Jurowcach a skansenem!

  Przesadzili z planami
  Zapisy w projekcie studium Wasilkowa już wywołały burzę. Kiedy projekt trafił do Urzędu Marszałkowskiego, zmroził planistów.
  – Taki handel tuż przy skansenie. To nie do przyjęcia! Przecież chodziło o to, żeby skansen był w spokojnym miejscu, otoczony lasami. klep ma powstać tuż przy samym muzeum wsi – zastrzega Zdzisław Plichta, dyrektor Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego.
  Kolejna lokalizacja, przy Świętej Wodzie, też ma małe szanse. – Za blisko obszaru chronionego Puszczy Knyszyńskiej. To nie jest miejsce na tak intensywna zabudowę komercyjną – mówi Plichta.
  Najlepiej jest oceniany najstarszy pomysł władz Wasilkowa – na zespół hipermarketów tuż przy granicy Białegostoku.
  Zarząd województwa wydał już negatywną opinię dla studium. Wasilków powinien poprawić dokument, czyli wykreślić jedną lub dwie lokalizacje hipermarketów.

  Chcemy przy Białymstoku
  Antoni Pełkowski, burmistrz Wasilkowa jest przekonany, że studium uda się opracować do końca roku. – Jeśli będzie trzeba, to na jakiś czas zrezygnujemy z wpisywania do studium lokalizacji przy skansenie. Do sprawy możemy wrócić przecież za kilka lat. Chociaż nasz pomysł nie jest taki straszny, jak się wydaje marszałkowi. Przy skansenie myśleliśmy raczej o terenach pod rekreację – o parku wodnym, o małym polu golfowym. Mieszkańcy Białegostoku potrzebują takich rzeczy – mówi Pełkowski. Przyznaje, że najbardziej zależy mu na lokalizacji przy trasie do Wasilkowa:
  Białostocki magistrat też dostał do opiniowania projekt studium Wasilkowa. Duża inwestycja tuż przy granicy miasta nie wzbudziła trwogi. – Po wstępnej ocenie nie zgłosiliśmy uwag do ich projektu. Ale przyjrzymy mu się jeszcze dokładniej – zapowiada Jerzy Tokajuk, szef Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

  Sonda

  Które miejsce zajmie Jagiellonia w obecnym sezonie II ligi

  • 2-3 (40%)
  • niższe niż 10 (40%)
  • 1 (20%)
  • 4-10 (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.