Wybierz region

Wybierz miasto

  Chcesz, żeby podlaskie drogi były bezpieczne - podpisz się pod listem do premiera rządu

  Autor: Kurier Poranny

  2005-10-04, Aktualizacja: 2005-10-06 14:01

  Szosa warszawska to droga śmierci. Ale taka być nie musi. Dlatego rozpoczynamy akcję „Droga życia". Od dziś w redakcji „Kuriera Porannego" i biurze ogłoszeń będzie można podpisać się pod petycją do premiera, ...

  Szosa warszawska to droga śmierci. Ale taka być nie musi. Dlatego rozpoczynamy akcję „Droga życia". Od dziś w redakcji „Kuriera Porannego" i biurze ogłoszeń będzie można podpisać się pod petycją do premiera, by nie zabierał nam pieniędzy na obwodnice Augustowa i Wasilkowa oraz przyspieszył budowę drogi ekspresowej do Warszawy.

  Podlasie z centrum kraju łączy właściwie jedna szosa – tzw. ósemka: z Warszawy przez Białystok do przejścia w Budzisku. Już dziś odcinkiem Żółtki – Białystok przejeżdża 20 tys. aut na dobę, w tym 4,5 tysiąca ciężarówek. Według statystyk drogowców, w ubiegłym roku na tej trasie zginęły 42 osoby. Liczba ofiar rośnie z roku na rok.
  Ile osób zginie na tej trasie do czasu, aż w 2013 roku powstanie droga ekspresowa? Według szacunków około 300 ludzi! Czy musimy się z tym pogodzić? Nie! Wierzymy, że wspólnie możemy wiele zrobić, by drogi na Podlasiu były lepsze i bezpieczniejsze.
  Od polityków, posłów i senatorów domagamy się, by naszego regionu i naszego miasta nie zabrakło w planach krajowych inwestycji drogowych. Chcemy, by ministrowie i posłowie znaleźli pieniądze na całkowitą modernizację szosy warszawskiej, bo tylko dwie jezdnie z pasem rozdzielającym wyeliminują najtragiczniejsze w skutkach wypadki – zderzenia czołowe. Od drogowców żądamy przyspieszenia prac nad planami i dotrzymywania terminów oddawania kolejnych odcinków do użytku. Policjantów już teraz chcemy widzieć na najbardziej niebezpiecznych odcinkach trasy – bezwzględnie egzekwujących łamanie przepisów, czy to przy wyprzedzaniu, czy przy przekraczaniu prędkości. Od ekologów żądamy zaprzestania blokowania i opóźniania budowy obwodnic, czy drugiej jezdni szosy warszawskiej.
  Nie ustąpimy i obiecujemy – będziemy nękać decydentów mających wpływ na modernizacje „ósemki" – i tych w Warszawie, i tych w Białymstoku. Wytkniemy każde opóźnienie w budowie szosy i wskażemy winnych. Będziemy mobilizować wszystkich mieszkańców Podlasia, żeby wspierali nasze starania – petycjami z podpisami, listami do parlamentarzystów. Wszystkie listy z Waszymi podpisami dostarczymy do Kancelarii Premiera.
  Dość śmierci – żądamy DROGI ŻYCIA!
  Zapraszamy do współpracy wszystkie organizacje, które pragną włączyć się w naszą akcję. Nie dajmy się zepchnąć na margines Polski! Jesteśmy pewni, że w Warszawie usłyszą nasz wspólny głos!
  Nasz adres: „Kurier Poranny", Białystok, św. Mikołaja 1, tel. 748-95-17 lub 748-95-11.

  Apel do premiera


  Premierze, chcemy jeździć i żyć
  Piątkowa tragedia licealistów pokazała nam wszystkim, jakimi tragicznymi drogami jeździmy. Gdy na zachód od Wisły powoli realizowane są plany budowy autostrad, nam zabiera się pieniądze na obwodnice miast dosłownie rozjechanych przez tiry: Augustowa i Wasilkowa. Ktoś w Warszawie decyduje, że do stolicy dużo bezpieczniejszą dwupasmówką będziemy jeździć dopiero za osiem lat!
  Nie zgadzamy się na takie traktowanie nas, mieszkańców Podlasia.
  Dlatego od rządu i władz samorządowych domagamy się natychmiast:
  1) zapewnienia odpowiednich funduszy na budowę drugiej jezdni do Jeżewa i obwodnicy Zambrowa oraz przyspieszenia prac nad budową drogi ekspresowej Warszawa – Białystok – Budzisko.
  2) przyznania pieniędzy na obwodnice Augustowa i Wasilkowa, zabranych z przyszłorocznego budżetu
  3) wprowadzenia na drogę Białystok-Warszawa fotoradarów i stałych patroli policyjnych na odcinkach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.
  Chcemy, by droga śmierci zamieniła się w DROGĘ ŻYCIA.

  Tutaj znajdziesz apel i formularz do podpisu

  Sonda

  Które miejsce zajmie Jagiellonia w obecnym sezonie II ligi

  • 2-3 (40%)
  • niższe niż 10 (40%)
  • 1 (20%)
  • 4-10 (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.